Wybielanie zębów w domu i u stomatologa. Metody wybielania zębów

/

Jednym ze sposobów na osiągnięcie pięknego śmiechu jest wybielanie zębów. Przed wykonaniem zabiegu wybielania u stomatologa bądź w domu, niezbędne jest usunięcie z zębów kamienia, osadu oraz wypełnienie ubytków.

Jeżeli pominiemy ten krok i na zębach pozostawimy kamień a ubytki pozostaną niewyleczone, możemy doprowadzić do zapalenia miazgi, co skutkować będzie koniecznością podjęcia leczenia kanałowego. Zapalenie dziąseł należy wyleczyć. Z kolei po zabiegu wybielania plomby, licówki oraz korony nie pasują kolorem do zębów, więc trzeba je wymienić.

Dla kogo jest odpowiednie wybielanie?

Z wybielania zębów nie mogą korzystać osoby poniżej 16-go roku życia, w ciąży oraz karmiące piersią, chore na cukrzycę, epilepsję i chorobę Parkinsona.

Jakie wybielanie zębów jest skuteczne?

Pasty wybielające rozjaśniają zęby o 2-3 tony. Ich działanie jest powierzchniowe, gdy mechanicznie ścierają przebarwienia wraz osadem bądź chemiczne - kiedy pasta rozpuszcza go. Z kolei żele wybielające są bardziej efektywne, gdyż rozjaśniają zęby do 7 tonów.

Preparaty wybielające zęby

Osoby, którym zależy jednak na śnieżnobiałym uśmiechu, muszą udać się do dentysty. Popularną metodą jest wykorzystywanie substancji, którą nakłada się na zęby. Wnika ona w nie i je rozjaśnia. Warto wspomnieć, że najbardziej skuteczne i najszybsze wybielanie wykonuje się stosując nowoczesną lampę wybielającą.

Czy martwy ząb również można wybielić?

Tak, jest taka możliwość. Wymaga to jednak zastosowania innej metody. Ząb wybielany jest od wewnątrz. Do komory zęba wprowadzany jest nadtlenek wodoru. Stomatolog musi wykonać ten zabieg kilkukrotnie, w tygodniowym odstępie wizyt.

Jaka metoda wybielania jest najlepsza?

To stomatolog decyduje, która metoda wybielania jest w danym przypadku najbardziej właściwa. Musi ocenić, jaki jest stan zębów, czy są na nich przebarwienia oraz jaką barwę ma zębina. Poza tym, kolor, jaki wybiera jako docelowy, dostosowuje do wieku pacjenta oraz jego karnacji. Warto zauważyć, że zęby, które są zbyt białe wyglądają nienaturalnie.