Zanim wybielisz zęby - przeczytaj!

/

Nadwrażliwość po wybielaniu zębów

Objawy nadwrażliwości po wybielaniu są związane z dehydratacją. Żele, które mają wybielać posiadają w swoim składzie glicerol, który będzie pochłaniał pewną ilość wody, która znajduje się w tkankach. Dolegliwości bólowe mogą zostać zniesione, złagodzone przez stosowanie związków fluoru. Całkowite uwodnienie tkanki żeby osiągać będą po 2 tygodniach od wybielania.

Jak zapobiec nadwrażliwości?

Nadwrażliwość wywołana dehydratacją zębiny często będzie wiązać się z wybielaniem zębów. Można tutaj zdecydować się na stosowanie płukanej fluorowych po każdym użyciu nakładki z żelem wybielającym. Można stosować również żele fluorkowe, napełniając nimi nakładkę i nosząc na zębach przez około 10 minut. Jeśli dolegliwości bólowe będą bardzo duże będzie można przerwać wybielanie na jeden dzień. Odsłonięta zębina musi być odpowiednio zabezpieczona.

Wpływ wybielanie na szkliwo

Mamy już wiele wyników badań na ten temat. Nowoczesne oraz profesjonalne metody wybielania nie będą niszczyć tkanek zęba. Jest to faktem niezależnie czy chodzi o szkliwo czy zębinę zębów martwych i żywych. Współczesne wybielanie nie sprawia, że żeby są podatniejsze na próchnice czy kruche.

Wpływ wybielania na stan miazgi

Można mieć do czynienia z mijającymi objawami nadwrażliwości miazgi. Jest to związane z tym, że w składzie znajduje się glicerol w żelu wybielającym. Nadwrażliwość ustępuje po zakończeniu wybielania. Jak dotąd brak jest doniesień na temat nieodwracalnego uszkodzenia miazgi po wybielaniu.

Nadwrażliwe zęby po wybielaniu

Wpływ wybielania na dziąsła i przyzębie

Jeśli nakładka jest dobrze dopasowana będzie obejmować zęby a nie pokrywa dziąseł. Dziąsła są w prawidłowym stanie. Jeśli nakładka obejmuje swym zasięgiem dziąsła to może dochodzić do ich podrażnienia. Dolegliwości te znikną, gdy przyczyny będą usunięte. Jeśli wybielanie jest wykonywane w gabinecie stosuje się izolację kremem koferdam lub odpowiednikiem.

Skutki połknięcia żelu wybielającego

Po pierwsze zapobiega temu zjawisku prawidłowo wykonana oraz dopasowana nakładka. Po drugie żel ma duża lepkość oraz zdolność przylegania do tkanek twardych. Niewielkie ilości żelu przypadkowo połkniętego nie wywołają niepożądanych efektów ze strony przewodu pokarmowego.

Wybielanie zębów po leczeniu endodontycznym

Zasadniczo nawet przebarwione zęby po leczeniu kanałowym da się wybielić metodami zewnętrznymi. Najskuteczniej będzie używać wybielania z nadtlenobranem sodu.