Wybielanie zębów - pytania i odpowiedzi

/

Na czym polega wybielanie zębów?

Substancje barwnikowe posiadają w swojej budowie nienasycone wiązania podwójne. W związku z utlenianiem chormoforów będzie dochodzić o zamiany wiązań nienasyconych w nasycone. Dzięki temu będą się one stawać wizualnie jaśniejsze a niekiedy nawet bezbarwne. Aktywnym związkiem powodującym utlenianie barwników i w konsekwencji wybielanie zębów oraz nadtlenek wodoru. Występuje w różnych preparatach w wolnej formie lub tez jako kompleks z mocznikiem.

Może być również stosowany jako nadtlenek karbamidu. Nadtlenek wodoru w postaci żelu ulega w warunkach jamy ustnej rozkładowi. Będą powstawać wolne rodniki, które atakują wiązania podwójne i doprowadzają do przemian w jasne związki chemiczne.

Skład chemiczny produktów do wybielenia zębów

Najbardziej popularne produkty na rynku oparte są o nadtlenek karbamidu. Kolejnym składnikiem będzie również karbopol, który spełniać będzie rolę substancji zagęszczające. Stężenie nadtlenku karbamidu może mieć różną formę. W zależności od tego będzie można oczekiwać różnych możliwości działania takiego sprzętu. Karbopol ma wpływ na wolne uwolnienie nadtlenku wodoru z żelu wybielającego. Dzięki jego obecności aktywne substancje są uwalniane stopniowo i mogą działa dłużej. Stopień lepkości żelu jest regulowany przez zawartość karbopolu.

Metody wybielania zębów

Wybielanie zębów w gabinecie a w domu – różnice

Zanim rozpocznie się proces wybielania pacjent powinien być również dokładnie badany, by dało się sprawdzić jak wygląda przyczyna i stopień przebarwień. Dlatego tylko stomatolog tak naprawdę jest jedyną osobą, która będzie wiedziała jak wybrać najlepszą metodę wybielania. Produkty do wybielania są dostępne w sklepach kosmetycznych albo tez oferowane są przez firmy wysyłkowe w sieci. Jednak tutaj można liczyć się z realnym ryzykiem uzyskania różnych efektów, nie będzie można również oczekiwać, że całkowicie będziemy wolni od pojawiających się niekiedy skutków ubocznych.

Wskazania do wybielania zębów

Wybielanie zewnętrzne jest możliwe praktycznie w każdym przypadku, gdy mamy do czynienia ze zdrowym uzębieniem niezależnie od liczby istniejących wypełnień. Wypełnienia, które początkowo ocenia się jako zbyt jasne albo zbyt ciemne można również wymienić. Po zakończeniu wybielania dostosowuje się również kolor do nowego odcienia.

Przeciwwskazania do wybielania zębów

Wybielanie nie jest wskazane u kobiet ciężarnych oraz karmiących. Poza tym jest to zabieg, który będzie niewskazany dla wszystkich osób, które mają jakiś preparat do wybielania.