Wybielanie zębów - najczęstsze pytania

/

Wybielanie zębów a wypełnienia

Materiały na bazie żywic kompozytowych nie będą ulegać wybielaniu pod wpływem działania nadtlenku karbamidu. Jeśli są one w dobrym stanie nie ma szczeliny brzeżnej i nie będzie można również przystąpić do wybielania. Po zakończeniu wybielania żeby należy pozostawić na 2-3 tygodnie. Dopiero po upływie tego okresu czasu należy ocenić kolor wypełnień.

W większość przypadków wypełnienia są jaśniejsze niż tkanki otaczające i nie będą wymagać wymiany. Jeśli są one zbyt ciemne będzie trzeba je zmienić, by uzyskać wyjątkowy efekt estetyczny. Jeśli stan wypełnień nie będzie dobry należy odroczyć zabieg wybielania. Alternatywnie można również zastosować wypełnienia prowizoryczne i uszczelnić te istniejące. Dzięki temu rzeczywiście będzie można zabieg wybielania przeprowadzić.

Wybielanie a korony ceramiczne

Żele wybielające nie wywołują efekty rozjaśnienia koron ceramicznych. Ale w przypadku starych koron, które na skutek ciemienia będą miały gorszy wygląd niestety trzeba się liczyć z tym, że ten efekt estetyczny nie będzie zadowalający.

Wybielanie a odsłonięte szyjki zębowe

Żel wybielający nie może się bezpośrednio kontaktować z obszarami odsłoniętych szyjek zębowych, ponieważ pojawi się zjawisko wyciągania wody z kanalików zębinowych co sprawi, że pojawią się zaburzenia bólowe. Dlatego jeśli ktoś będzie chciał w takim przypadku realizować wybielanie będzie trzeba odpowiednio zabezpieczyć to odsłonięte miejsce, które bez tego zabezpieczenia będzie nadmiernie narażone na działanie mocnych związków chemicznych.

Nadwrażliwe zęby

Kiedy wybielanie zębów nie jest wskazane

Niektóre przebarwienia mają taki charakter, że będzie je bardzo trudno usunąć. W takim przypadku proces wybielania może zajmować nawet kilka miesięcy. Szybką alternatywą poprawy estetyki zębów będzie realizowanie licówek. Ile trwa zabieg wybielania W większości przypadków dość szybko będzie można mówić o pierwszych efektach, ponieważ mogą się pojawić nawet w ciągu dwóch dni. Stosując nadtlenek karbamidu oczekiwany rezultat pojawi się po 2-3 tygodniach przy stężeniu 10 procent a pryz stężeniu 15% będzie to już od 10 do 14 dni.

Trwałość efektów wybielania

Rezultat pozostanie widoczny przez okres od dwóch do kilku lat. Zależeć to będzie od tego jakie będziemy stosować pokarmy i używki.

Kiedy można powtórzyć wybielanie

Stomatolog podejmuje decyduje czy ponowne wybielanie będzie wskazane. Wybielanie zębów, które ponownie uległy przebarwieniu nie będzie problemem. Jeśli jednak w tkankach zębów znajduje się pewna ilość substancji barwnikowych to może dojść do ich nadmiernego wybielania i ostatecznie efekt nie będzie odpowiedni.