Nauka mycia zębów u dzieci

/

3 etapy nauki mycia zębów

Dziecko 0-2 lata

Rodzice muszą dbać o żeby swoich dzieci i to od pierwszych miesięcy życia dziecka. Niemowlak oczywiście po urodzeniu nie ma swoich zębów, ale wały dziąsłowe należy kontrolować i pielęgnować. Po każdym karmieniu w miarę możliwości myjemy jamę ustną dziecka nawiniętym na palec jałowym gazikiem zwilżonym w przegotowanej wodzie czy rumianku. W momencie pojawienia się pierwszego mlecznego zęba rodzice muszą zaopatrzyć się w silikonowe szczoteczki zakładane na palec z pojedynczymi pęczkami miękkiego włosia. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Są także pełne szczoteczki projektowane do czyszczenia właśnie jamy ustnej i powierzchni zębów u najmłodszych. Dodatkowo są połączone z gryzakiem, który masuje dziąsła. Pierwsza szczoteczka u dziecka ma duże znaczenie, ponieważ będzie kształtować dobre nawyki i na pewno warto o tym pamiętać

Dziecko 3-5 lat

W miarę jak dziecko będzie zdobywać sprawność manualną maluch samodzielnie zaczyna czyścić zęby. Początkowo będzie to na zasadzie zabawy ale z czasem będzie ćwiczył odpowiednią technikę szczotkowania. Bardzo ważne będzie nauczenie dziecka kroków do higieny od samego początku. Zaleca się u takich dzieci stosowanie szczotkowania poprzez ruchy okrężne. Korzystna a nawet wskazana będzie oczywiście kontrola i pomoc ze strony rodziców i to nawet do 10 roku życia, gdy dziecko już samodzielnie będzie oczyszczać zęby.Prawidłowe szczotkowanie powinno się odbywać dwa razy dziennie z użyciem pasty, w której będzie dodatek fluoru.

Pielęgnacja i kontrola zębów

Jeśli dziecko niechętnie będzie szczotkować żeby można starać się o to, by ten obowiązek zamieniać w zabawę, pokazać jak to może przebiegać na przykładzie własnym czy starszego rodzeństwa. Na rynku dostępne będą szczoteczki, z dołączoną klepsydrą, która będzie wskazywać jak długo jeszcze mycie musi trwać. Dzięki temu będzie to dla dziecka interesujące i pojawi się oczywiście szansa na to, że szczotkowanie będzie nieco bardziej efektywne.

Dziecko 6-9 lat

To dobry wiek na to, by decydować się na zmianę szczoteczki na nieco większa i taką, która ma nieco inny kształt i specjalnie przygotowaną główkę dopasowaną do efektywnego czyszczenia pierwszych zębów, które stopniowo będą się pojawiać po 6 roku życia. Kolorowe szczoteczki z ulubionymi motywami to również szansa na zadowolenie dziecka.