Most protetyczny – przebieg leczenia

/

Przygotowanie mostu protetycznego to najczęściej trzy wizyty. Na pierwszej stomatolog będzie wykonywał dokładne badania i przygotowuje zęby, na drugiej przymierza a nas trzeciej już cementuje wykonaną pracę.

Etapy przygotowania mostu protetycznego

Pierwsza wizyta:

Szczegółowe badania i przygotowanie zębów

Na pierwszej wizycie stomatolog robi prześwietlenie, by sprawdzać stan korzeni, na których będzie cementowany most oraz kości wokoło. Jeśli będzie stwierdzał duża próchnicę czy uszkodzenie miazgi musi wykonać leczenie, by potem wykonać proces leczenia protetycznego. Po wykonaniu znieczulenia szlifuje się zęby i zmniejsza ich wymiar. Nasi stomatolodzy doskonale wiedza ile tkanek zęba należy i można usunąć. Natomiast w przypadku gdy uszkodzenie korony będzie duże możliwe, że będzie trzeba wykonać wkład koronowo – korzeniowy.

Druga wizyta:

Po oszlifowaniu zębów i wybraniu koloru stomatolog robi wycisk oszlifowanych filarów maską silikonowa. Inną masą pobiera się wycisk zębów przeciwstawnych, by dopasować do zgryzu pacjenta cały kształt. Potem odcisk trafia do laboratorium i po kilku dniach będziemy mieli gotowy most.

Trzecia wizyta:

Cementowanie stałego mostu

Na trzeciej wizycie stomatolog usuwa tymczasowe korony czy mosty oraz sprawdza kolor i kształt nowego mostu. Jeśli wszystko jest do przyjęcia a pacjent akceptuje kształt i kolor zębów most będzie się montować na stałe. W przypadku mostu kompozytowego przygotowanie będzie krótsze o etap związany z przymiarką. Na pierwszej wizycie w zębach filarowych robi się rowki retencyjne, w których zakotwiczone jest włókno szklane.

Etapy leczenia protetycznego

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkłady koronowo-korzeniowe są to ćwieki, które są cementowane do korzenia i wzmacniają częściowo albo całkowicie złamane zęby. W takiej sytuacji ważne będzie wykonywanie takiego wkładu, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba. Wkłady wykonuje się z metalu albo z włókna szklanego. Przed wykonaniem dowolnego rodzaju wkładu niezbędne będzie prawidłowe przeleczenie kanałowe korzenia i dopiero, gdy będzie szczelne wypełnienie będzie można wykonywać wkład. Wkłady wykonuje się w zębach leczonych kanałowo a wiec martwych więc będzie to bezbolesny zabieg.

Ile kosztuje most protetyczny?

Cena mostu będzie uzależniona od liczby punktów. Jako punkt liczona będzie korona protetyczna czyli w przypadku mostu dla jednego zeba będzie można mówić o trzech punktach, a więc korony na filarach i korona uzupełniająca brakujący ząb.