Most protetyczny - warto wiedzieć

/

Most protetyczny będzie odtwarzać utracony ząb poprzez przymocowanie korony do zębów, które znajdują się sąsiednio. Most ma dwie korony po obu stronach braku i służą one jako filary. W przęśle znajduje się zawieszona nad dziąsłem korona lub korony łączone z koronami zębów filarowych i w ten sposób będzie uzupełniany brakujący ząb. Takie rozwiązanie będzie skuteczne nawet przy 3 brakujących zębach. Jak więc będą wskazania do wykonania mostu.

Kiedy wykonuje się most?

Aby uniknąć przemieszczenia się zębów w przypadku luk w uzębieniu będzie to naturalna szansa na zamkniecie wolnego miejsca po zębie Dzięki niemu uniknąć będzie można zaniku kości szczęk co nada twarzy przedwcześnie starczy wygląd. Brak zębów to również brak korzeni. Można unikać chorób dziąseł oraz próchnicy, która będzie spowodowana przez akumulacje jedzenia, które zalega w miejscach po zębach Dzięki temu będzie można odzyskać odpowiedni zgryz z rozkładem sił życia By mieć piękny uśmiech.

Rodzaje mostów protetycznych

Tradycyjny most porcelanowy Jest to najczęściej stosowny typ mostów. Korona uzupełniająca brakujących zębów w przęśle mostu będzie połączona z dwoma koronami porcelanowymi na zębach filarowych albo z implantami. Ten rodzaj mostu zrobiony będzie z porcelany stalowej podbudowie albo złotej bądź też na cyrkonie, aby uzyska najlepszy efekt estetycznych.

Most kompozytowy na włóknie szklanym

To most, który wykonany jest z takiego materiału co plomby, a dodatkowo wzmocniony jest włóknem szklanym. Nie będzie taki trwały jak most porcelanowy, ale jego zaletą będzie to, że nie wymaga szlifowania filarowych. Tą metodą można uzupełnić jeden albo dwa mniejsze żeby.

Wykonanie mostu protetycznego

Z czego są wykonane mosty protetyczne?

Materiały, z których wykonuje się mosty protetyczne

Mosty wykonywane są z takiego samego materiału jak korony protetyczne.

Wyróżnić można między innymi:

- mosty porcelanowe na podbudowie metalowej, korony porcelanowe na podbudowie ze stali lub złota

- mosty pełnoceramiczne

- mosty kompozytowe na włóknie szklanym.

Mosty protetyczne są często stosowane na implantach, które służą jako podparcie dla mostu zamiast zębów naturalnych.

Na implantach możemy przygotowywać następujące mosty:

- mosty porcelanowe

- mosty pełnoceramiczne