Jak dbać o protezę

/

Jak dbać o protezę zębową

Tylko czyszczenie codzienne będzie gwarantować, że uda się nam skutecznie utrzymać protezę w odpowiedniej czystości. Odpowiednia higiena ma bardzo duże znaczenie i wpływa na estetykę oraz zachowanie naturalnego zapachu z ust. Nieczyszczone protezy mogą się stać poważnym problemem dla zębów i doprowadzą do pojawienia się stanów zapalnych. Zniszczą również smak w ustach. Przyczyną jest tutaj błona nazębna, która będzie się tworzyć po myciu protez lub zębów. Wyjmowana proteza zbudowana jest z akrylu albo też połączenia akrylu z metalem. Mikroporowata struktura stanowi takie środowisko, gdzie rzeczywiście mikroorganizmy chorobotwórcze mogą się szybko rozwijać. Niektóre warunki doskonale się nadają do siedlisk bakterii oraz grzybów, które zaczną się budować na protezie. Spowodują wiele różnych problemów. Duże kolonie bakterii prowadzą do stanów zapalnych w jamie ustnej i trudnej do pokonania grzybicy.

Czyszczenie protez

Jeśli ktoś chce dobrze wyczyścić protezę musi dokładnie szorować wszystkie powierzchnie. W czasie czyszczenia warto mieć protezę nad naczyniem z wodą, ponieważ nawet jeśli przypadkowo wypadnie z rąk to nie dojdzie do jej pęknięcia. Do mycia protez należy używać takich samych past jak do czyszczenia zębów. Mają one charakter przeciwbakteryjny oraz polerujący. Środki sanitarne nie nadają się do czyszczenia protez, ponieważ mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Po wyjęciu i dokładnym myciu należy przechowywać protezę w suchym oraz przewiewnym pojemniku.

Higiena jamy ustnej

Nie można jej trzymać w wodzie, ponieważ tam mamy najlepsze warunki do rozwoju grzybów, które potem zostaną na protezie przez lata. Co jakiś czas proteza musi być odkażana przez używanie specjalnego preparatu, który zniszczy rozwijające się bakterie. Zabieg taki trzeba wykonywać po przebytej infekcji w obrębie jamy ustnej. To bardzo ważne, by wymieniać również po chorobie szczoteczki na nową, ponieważ inaczej problem chorobowy do nas wróci. Środki adhezyjne, które służą do klejenia protezy można stosować w przypadku osób, które mają trudne warunki anatomiczne na samym początku noszenia.

Stosowanie ich na stałe nie będzie wskazane, ponieważ mogą nawet prowadzić do stanów zapalnych, mogą doprowadzić do zaniku tkanek. Jeśli mamy stała protezę musimy pamiętać, że ważne są dwukrotne w ciągu roku kontrole u dentysty, ponieważ dzięki temu będzie można zareagować, jeśli pojawi się konieczność zmiany protezy na nową.