Halitoza – czyli nieświeży oddech.

/

Halitoza - nieprzyjemny zapach z ust

Nieświeży oddech, czyli inaczej zwany halitozą, jest to problem najczęściej związany z nagromadzeniem się zbyt dużej ilości bakterii w jamie ustnej. Jest to bardzo krępujące i wiele osób stara się z tym walczyć, stosując codzienna higienę jamy ustnej, lecz nie zawsze sprawa kończy się tylko na odpowiednim myciu zębów pasta i szczoteczką. Przykry zapach z ust to jednak nie jest powód do wielkich zmartwień, bowiem i na tą dolegliwość można znaleźć rozwiązanie i odpowiedni sposób leczenia.

Co powoduje nieświeży oddech (halitozę)

Niestety na najczęstszą przyczynę nieświeżego oddechu dentyści nadal wskazują niewystarczającą higienę jamy ustnej. Brak regularnego i częstego mycia powoduje odkładanie się płytki nazębnej oraz tworzenie się bakterii wokół zębów, tylnej części języka i linii dziąseł. Jako inne czynniki powodujące halitozę wskazuje się także nieodpowiednią dietę, nadmierny stres, długotrwałe odwodnienie organizmu oraz odkładanie się bakterii nazębnych w czasie snu. Niekiedy nieświeży oddech może być spowodowany poważną chorobą, co lepiej dokładnie ustalić w konsultacji z lekarzem. W każdym przypadku jednak nieświeży oddech powinien być dla nas sygnałem do jak najszybszej wizyty u dentysty, który pomoże nam w określeniu przyczyn.

Problem nieświeżego oddechu

Po usunięciu wszystkich możliwych źródeł bakterii, czyli po prostu miejsc z próchnicą, dentysta pomoże zdiagnozować przyczynę utrzymywania się nieświeżego oddechu i wskaże dalsze etapy leczenia. Jak pozbyć się nieświeżego oddechu. Przede wszystkim w codziennej pielęgnacji i higienie nie zapominajmy o stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej, który zabija bakterie i pomaga dłużej utrzymać świeżość oddechu. W ciągu dnia należy pić dużo wody, zwykłej, niegazowanej, ograniczyć spożycie kawy i herbaty, oraz sztucznych soków i napoi.

Zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem przed spaniem. Nie wolno zapominać także o nitkowaniu zębów, tak by zapobiec w osadzaniu się resztek jedzenia miedzy zębami. Nitkowanie pomaga również w oczyszczeniu przestrzeni między zębowych do których ciężko dotrzeć szczoteczką.

  • 9 października 2016
  • Pomoc