Monday, May 27th, 2024

Fundusze unijne na prowadzenie firmy

Fundusze unijne na prowadzenie firmy – co trzeba zrobić, aby je otrzymać? Polska jest jednym z krajów należących do Unii Europejskiej i długo można mówić o zaletach i wadach takiej egzystencji. To nie jest proste pytanie, ale pewne rzeczy są oczywiste. Jedną z nich jest możliwość uzyskania dotacji na prowadzenie firmy, bo to zdecydowanie korzystne. Ponosimy pewne negatywne konsekwencje, dlatego w miarę możliwości należy szukać korzyści. Możliwość pozyskania kapitału na własną firmę to szansa na szybkie przyspieszenie jej działalności na wczesnym etapie, co daje możliwość wyróżnienia się na rynku.

Trzeba jednak uporać się z pewną biurokracją i spełnić określone warunki. Nie jest to najprzyjemniejsza część całego procesu, ale efektem może być np. uruchomienie pożyczek unijnych czy bezpłatnych dotacji, co zwiększy konkurencyjność naszej firmy na rynku. Jak pozyskać dofinansowanie na działalność gospodarczą https://www.pfp.com.pl/pozyczki/wojewodztwo/lubelskie/rodzaj/dla-przedsiebiorcow? To będzie tematem tego artykułu.

Mała pożyczka szansą na dobry start dla naszej firmy

Na wstępie warto przeanalizować możliwości małych pożyczek. To było idealne rozwiązanie na pozyskanie środków na start naszej firmy. Pożyczka na start do 100 000 zł. zł. W większości przypadków jest to nieocenione wsparcie, gdy nasza firma dopiero wchodzi na rynek i musi pozostać konkurencyjna. Celem jest zebranie funduszy, przyczynienie się do powstania firmy i wsparcie jej w pierwszych etapach jej działalności. kto może to dostać Zależy to od samej formy mikropożyczki, gdyż wariantów tego rodzaju finansowania jest bardzo dużo. Najpopularniejsze z nich to te na rozpoczęcie działalności gospodarczej (do 80 tys. zł na wydatki na rozpoczęcie działalności i osoby powyżej 30 roku życia, które nie są zatrudnione) oraz na rozpoczęcie działalności gospodarczej i tworzenie dodatkowych miejsc pracy (ok. zł, którą można powiększyć o dopłaty dla różnych grup wiekowych). Istnieje również wsparcie dla określonych grup zawodowych, takich jak rolnicy. Po pierwsze, aby otrzymać pożyczkę, trzeba spełnić kilka warunków. Nie możesz prowadzić działalności gospodarczej przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o pożyczkę i musisz odbyć szkolenie. Dodatkowo trzeba zgłosić się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Marszałkowskiego, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich lub regionalnej jednostki realizującej projekt unijny. Tam można uzyskać więcej informacji o samym programie. Możesz także korzystać ze stron rządowych, ponieważ zawierają one najnowsze informacje. Pożyczki dla startupów wymagają złożenia wniosku o dofinansowanie. Musimy zawrzeć w nim takie informacje jak rodzaj działalności, jaki planujemy, kwotę kredytu, jaki chcielibyśmy otrzymać, czy przybliżony biznesplan. Po złożeniu odpowiednich dokumentów pozostaje nam czekać na decyzję. Konieczne jest zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń, np. dotyczących późniejszego przestrzegania naszych oświadczeń.

Bezzwrotna dotacja, zachęta do rozpoczęcia działalności gospodarczej

Fundusze unijne na prowadzenie firmy
Fundusze unijne na prowadzenie firmy

Drugą formą finansowania jest możliwość otrzymania bezzwrotnych dotacji. Oczywiście brzmi to atrakcyjniej niż pożyczka, ale z biznesowego punktu widzenia obie formy mogą być opłacalne. Również w ramach grantu możemy liczyć nawet na 40 tys. zł. Po pierwsze, płatność jest dla bezrobotnych. Chodzi więc o to, aby dać możliwość rozwoju zawodowego tym, którzy obecnie nic nie robią w zakresie pozyskiwania pieniędzy. Więc to jest impuls do działania. Tutaj również konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa. Świadczy to o tym, że pozyskane środki faktycznie zostaną zainwestowane w firmę. Należy to również zrobić zgodnie z warunkami, które określimy we wniosku. Chodzi o to, żeby dotacje były tylko wsparciem, a nie fundacją. Dlatego działalność gospodarcza wymaga dobrego pomysłu i biznesplanu, który ma szanse powodzenia. Aby rozpocząć starania o finansowanie, można skorzystać z pomocy wspomnianych wcześniej agencji. Tutaj również konieczne jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego. Przykładowe zawarte informacje to podstawowe informacje o wnioskodawcy, oświadczenie o posiadaniu informacji wymaganych programem, informacje o Twojej sytuacji zawodowej, czy uzasadnienie pomysłu na prowadzenie firmy. Aby móc złożyć wniosek, trzeba również wykazać się wkładem własnym. Zwiększa to motywację wnioskodawców do rozwijania działalności. Jakie informacje powinien zawierać wniosek? Po pierwsze będzie to nazwa projektu, dane kto go zadeklarował, szczegółowy biznes plan, planowane korzyści itp. Pamiętaj, że ciekawszy opis projektu zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania. Dokumenty te przejdą szereg weryfikacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w końcu będziemy mogli podpisać umowę. Potem przyszedł czas na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nasza odpowiedzialność na tym się nie kończy, musimy działać zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Wnioski

Oczywiście pozyskanie środków wiąże się z tak wieloma formalnościami, że trudno szczegółowo opisać wszystkie etapy. Na szczęście fundusze unijne są dobrze opisane np. w internecie, a rządowe strony internetowe mogą być dobrym źródłem informacji. W końcu wynik jest cenny, bo ułatwia naszej firmie zaistnienie na rynku. Pozostaje tylko życzyć powodzenia w fazie formalności i co najważniejsze, aby zakończyło się to pomyślnie w przyszłości firmy.

Polska Fundacja Przedsiębiorczości
Monte Cassino 32
70-466 Szczecin
913129216
www.pfp.com.pl