Jak prowadzić księgowość? Wielu przedsiębiorców coraz częściej zastanawia się nad samodzielnym prowadzeniem księgowości, szczególnie w przypadku małych firm lub jednoosobowych działalności. Zatrudnienie księgowej na stały etat wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednakże także z wieloma zaletami.

księgowe w Szczecinie

księgowe w Szczecinie

Powierzenie spraw księgowości profesjonalistom niesie za sobą niemałe korzyści w postaci doświadczenia, wiedzy i znajomości aktualnych przepisów. Nie jest jednak na straconej pozycji osoba, która chce podjąć się prowadzenia księgowości własnej firmy – gdyż to zadanie wbrew pozorom nie jest aż takie trudne jak mogłoby się wydawać. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dotrzymywać terminów i wypełniać stosowne dokumenty w określonym czasie. Wówczas sukces gwarantowany. W tym artykule uzyskasz odpowiedzi na takie pytania jak:

– Jak samodzielnie prowadzić księgowość?
– O czym należy pamiętać prowadząc księgowość własnej firmy?
– Dlaczego warto zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości w małej firmie?
– Jakie warunki należy spełniać prowadząc własną księgowość?

Zgłoszenie działalności – czyli wniosek do CEIDG

Pierwszym i podstawowym etapem prowadzenia własnej księgowości jak i działalności jest złożenie wniosku do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej). Wniosek ten powinien wskazywać podmiot, będący odpowiedzialny za prowadzenie księgowości danej firmy. Do wyboru w tej kwestii masz następujące opcje:
– zlecenie prowadzenia spraw dotyczących księgowości konkretnej firmie biura rachunkowego,
– zatrudnienie własnej, niezależnej księgowej,
– samodzielne prowadzenie księgowości w swojej firmie.

Większe przedsiębiorstwa, zatrudniające dużą liczbę pracowników, zwykle decydują się na zatrudnienie własnego księgowego lub księgowej lub nawet utworzenie odrębnego działu księgowości w firmie. Należy jednak liczyć się z tym, że takie działania są bardzo kosztowne i dla wielu mniejszych działalności zupełnie nieopłacalne a czasami nawet niemożliwe do zrealizowania.
Decyzja o samodzielnym prowadzeniu księgowości jest znacznie tańszym i oszczędniejszym rozwiązaniem, dlatego stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla wielu przedsiębiorców. Ponadto istotnym jest fakt, że małe firmy, których dochód nie przekracza 1,2 miliona euro mogą stosować znacznie bardziej uproszczone procedury prowadzenia księgowości – co sprawia, że staje się ona jeszcze łatwiejsza.

Czytaj także:

Wybór programu komputerowego odpowiedniego do prowadzenia księgowości – kluczem do sukcesu

Jak prowadzić księgowość?

Jak prowadzić księgowość?

Kolejnym bardzo ważnym krokiem w prowadzeniu własnej księgowości jest wybór odpowiedniego programu komputerowego.  Odpowiedni jego wybór znacznie usprawni Twoją pracę i sprawi, że wszystko będzie poukładane i na swoim miejscu. Zastosowanie profesjonalnych programów nie tylko przyspiesza i ułatwia pracę, ale także niweluje ryzyko popełniania błędów praktycznie do zera.
Wybierając odpowiedni program księgowy dla siebie musisz wziąć pod uwagę kilka czynników i jasno określić typ działalności przez Ciebie prowadzonej. Ponadto decydując się na dany program należy go odpowiednio skonfigurować i zawrzeć wszelkie niezbędne dane, takie jak:
– Imię, Nazwisko przedsiębiorcy, adres firmy oraz Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP),
– forma opodatkowania,
– okres rozliczeniowy,
– informacja o wysokości płaconych składek ZUS,
– zapis z ostatnich deklaracji podatku VAT,
– informacja o zarejestrowanych samochodach na firmę.

Księga przychodów i rozchodów KPiR – czyli niezbędny element prowadzenia księgowości każdego przedsiębiorcy

Jeżeli planujesz rozpocząć przygodę z samodzielnym prowadzeniem księgowości w swojej firmie, koniecznie musisz zapoznać się z księgą przychodów i rozchodów (KPiR). Stanowi ona, bowiem podstawę (w większości przypadków) do wyliczania podatków dochodowych.
Księgę przychodów i rozchodów wykorzystuje się do prowadzenia ewidencji poszczególnych zdarzeń gospodarczych dotyczących danej firmy. Zawiera się w niej przede wszystkim:
– wszystkie przychody pochodzące ze sprzedaży oraz wszelkie inne przychody, niebędące związane bezpośrednio z prowadzoną działalnością,
– zakup i związane z tym koszty towarów handlowych a także materiałów podstawowych,
– wszelkie inne koszty związane z prowadzeniem działalności.

Każdego miesiąca powinieneś także sporządzić odpowiedni wydruk zapisów dokonanych w konkretnym okresie (miesiącu). Wydruk ten musi być zgodny ze wzorem, który jest zawarty w załączniku numer 1 dołączonym do rozporządzenia dotyczącego spraw prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Podatek VAT – rejestracja

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej nie są zobligowane do konieczności rejestracji do podatku VAT. Inne natomiast są do tego zobowiązane i muszą bezwzględnie dokonać zapisu, jako czynny podatnik VAT. Dlatego też zakładając działalność, musisz zrobić odpowiednie rozeznanie i uzyskać informację na temat tego czy Twój rodzaj przedsiębiorstwa podlega zwolnieniu z podatku VAT czy też nie.

Zobacz również:

Obowiązki związane z prowadzeniem samodzielnej księgowości – podsumowanie

Samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się z licznymi obowiązkami i sprawami, o których musisz sam pamiętać. Decydując się na taką formę prowadzenia własnej ewidencji przychodów i rozchodów musisz zdobyć odpowiednią wiedzę i być na bieżąco z aktualnymi przepisami. Do comiesięcznych obowiązków, które musisz wypełniać i wiążą się one z prowadzeniem działalności, należą między innymi:
– odprowadzanie zaliczek na rzecz podatku dochodowego,
– składanie deklaracji VAT a także odprowadzanie kwoty podatku do konkretnego urzędu skarbowego (odpowiedniego w danym regionie),
– uiszczenie opłat za składki ZUS,
– prowadzenie, drukowanie (zapis), przechowywanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR),

Samodzielne prowadzenie księgowości we własnej firmie może wydawać się początkowo trudne i skomplikowane, jednakże po wdrożeniu, okazuje się dosyć łatwym do opanowania zadaniem. Z prowadzenia własnej księgowości może wynikać, bowiem wiele korzyści nie tylko finansowych – prowadząc własną ewidencję możesz głębiej zapoznać się ze swoją firmą i mechanizmem jej działania, co może przyczynić się do usprawnienia wielu procesów.