Sunday, June 23rd, 2024

Ile może pracować ochroniarz

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, ile czasu pracuje ochroniarz? Jego dzień pracy najczęściej nie kończy się bowiem po ośmiu godzinach. Zazwyczaj osoba pracująca w agencji ochrony osób i mienia, lub zatrudniona przez prywatnego przedsiębiorcę, spędza w pracy więcej czasu. Bardzo często może zdarzyć się także sytuacja, że czas pracy nie będzie normowany – takie sytuacje występują na przykład podczas ochrony eventów. Ile godzin pracuje ochroniarz? Od czego zależy jego czas pracy? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania i dowiedzieć się czegoś więcej na temat pracy ochroniarza, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Rodzaj zatrudnienia

To, ile godzin spędzamy w danej pracy, zależy głównie od tego jaką umowę podpiszemy. Najczęściej spotkać możemy się z takimi formami zatrudniania, jak: umowa o pracę, umowa zlecenie oraz umowa o dzieło. Rodzaj zatrudnienia dopasowany zostanie do tego, w jakim charakterze podejmiemy daną pracę. Najwięcej konkretnych wytycznych znajdziemy w umowie o pracę, gdzie określenie czasu pracy będzie definiowane przez: pełny etat, pół etatu czy nawet 1/4 etatu. Obecnie praca na pełnym etacie wiąże się z przepracowaniem 40 godzin tygodniowo – i tyle też powinien pracować ochroniarz zatrudniony na takiej umowie, np. przez agencję ochrony mienia. Jeżeli liczba godzin spędzonych w pracy wyniesie więcej, to powinny one być rozliczane jako nadgodziny. Jednak, jak się łatwo domyślić, pracodawcy nie są skłonni do wypłaty nadgodzin i wolą unikać takiego rozwiązania – ponieważ wiąże się to z wypłatą większych kwot. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi umowa zlecenie lub umowa o dzieło – które nie określają wymiaru czasu pracy. Pracodawca ma kompletną swobodę, co do wyznaczania liczby godzin, które pracownik musi przepracować. Oczywiście godziny te powinny mieścić się w pewnych normach społecznych – ponieważ nie można nakazać nikomu pracy niemal bez przerwy. Pracownicy ochrony najczęściej zatrudniani są na podstawie umów cywilnoprawnych – wiąże się to z łatwiejszym rozliczaniem i zwolnieniem z obowiązku wypłaty nadgodzin.

Ochroniarz – ile czasu powinien pracować?

Praca ochroniarza nie należy do łatwych zawodów – musi on pozostać cały czas skupiony, aby mógł nadzorować to, co dzieje się w jego otoczeniu oraz na terenie obiektu, który monitoruje. Ponadto musi on także szybko reagować, dlatego konieczne jest, aby zawsze był wypoczęty. Z tego powodu pracownik ochrony nie powinien pracować dłużej niż 6-8 godzin dziennie – w zależności od charakteru pracy. W praktyce tak to jednak nie wygląda, często możemy spotkać się bowiem z sytuacjami, gdzie ochroniarze pracują nawet całą dobę. Pracownik taki z całą pewnością nie będzie efektywny, jednak przy zatrudnieniu na umowę zlecenie czas jego pracy nie podlega żadnym regulacjom. Ochroniarz powinien zostać jednak uprzedzony o tym, ile godzin dziennie będzie pracował, zanim podpisze umowę. Jeżeli natomiast zatrudnienie następuje na zasadzie umowy o pracę, to czas pracy powinien zostać określony w regulaminie pracy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rodzaj umowy dla tego zawodu nie jest konkretnie określony, gdyż każdy zakład ma inne potrzeby dotyczące nadzoru.

Zobacz również:

 

Ochroniarz – ile czasu pracuje?

Wiesz już ile czasu powinien pracować ochroniarz, a teraz zastanówmy się ile czasu pracuje rzeczywiście. Czas pracy zależy w głównej mierze od tego, gdzie jest on zatrudniony i czym konkretnie się zajmuje. Poniżej przedstawiamy trzy najczęstsze przypadki.

  • Ochrona imprez masowych – tego typu ochrona rozpoczyna się wraz z rozpoczęciem przygotowań do eventu i kończy wraz z zamknięciem imprezy. Bywają jednak takie sytuacje, w których przygotowania trwają wyjątkowo długo, wówczas ochroniarz pracuje od 8 do 12 godzin – po czym zostaje zmieniony.
  • Ochrona fizyczna obiektów – ten rodzaj ochrony wiąże się najczęściej z przepracowaniem od 8 do 12 godzin w ciągu jednej zmiany. Czasami bywa jednak, że jest ona całodobowa – w tym przypadku ochroniarze wymieniają się zmianami.
  • Ochrona osobista VIP – jest to zdecydowanie najtrudniejsza do godzinowego zdefiniowania forma ochrony, ponieważ trwa ona tyle ile klient sobie zażyczy. Zwykle jednak ochroniarz na takim stanowisku może pracować od 5 do 8 godzin – gdyż po tym czasie zaczyna tracić czujność. Świeży umysł i koncentracja są bardzo ważne dla klienta – w końcu chodzi tu o jego życie i zdrowie.

Zważając na powyższe przykłady można stwierdzić, że jednoznaczne określenie liczby godzin, którą ochroniarz musi przepracować w miesiącu, jest niemożliwe. Jeżeli ochroniarz zatrudniony jest na umowę o pracę, to oczywiście pracuje tyle, ile wynosi unormowany czas pracy. Jednak pracownicy ochrony, którzy pozostają zatrudnieni na podstawie umów cywilnoprawnych mogą pracować nawet około 180 godzin w miesiącu. Tak duża liczba godzin bierze się z tego, że ochroniarze mogą odbywać wielogodzinne zmiany – na przykład dwunastogodzinne. Wszystko zależy od tego co lub kto wymaga ochrony oraz ilu pracowników, którzy mogą podjąć się tego zadania, jest obecnie zatrudnionych w firmie.