Friday, April 19th, 2024

Czego potrzebujemy aby założyć panele fotowoltaiczne?

Czego potrzebujemy aby założyć panele fotowoltaiczne? Każdego roku wzrost zainteresowania fotowoltaiką wrasta o kilkadziesiąt procent. Nie ma się czemu dziwić, instalacja taka jest po prostu opłacalna, a przy okazji przyczynia się do poprawy środowiska.

Do założenia paneli fotowoltaicznych potrzebujemy kilku istotnych rzeczy. Sprzętu, fachowców czy nawet odpowiedniego dachu. Co przyda nam się przy zakładaniu paneli?

Własne umiejętności

Czasami możemy zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy, wykonując niektóre czynności samemu. Stracimy co prawda trochę czasu, ale trud na pewno się opłaci. Fotowoltaika wymaga od nas odpowiednich umiejętności budowalnych. Przydają się też podstawowe informacje o elektryce i instalacjach PV.

W przeciwnym razie lepiej o odpowiedniego fachowca, który nie uszkodzi drogich paneli. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku montażu specjalisty VAT spada z 23% do zaledwie 8%. Wciąż jednak osiągniemy zyski na poziomie co najmniej 30%.

Odpowiedni dach

Panele słoneczne będą opłacalne jedynie w wypadku dużej powierzchni dachowej. Co ważne, musi ona być wystarczająco oświetlona. Często w Polsce spotykamy się z dachami płaskimi. W przeliczeniu na energię elektryczną taka instalacja może nam się nie opłacać. 5 km kwadratowych niezacienionej powierzchni przekłada się na 1 kilowat energii.

Warto dokonać odpowiednich wyliczeń samemu. Przydatna w takim przypadku może być osobna stodoła czy garaż, która nie jest taka widoczna z ulicy. Z drugiej strony wiele osób lubi wygląd paneli i nie przeszkadza im zakrycie nimi dachu.

Trzeba pamiętać o obecności drzew, które za kilka lat mogą przysłonić panele. W przypadku życia w mieście trzeba oszacować czy obok nie stanie duży wieżowiec, który przesłoni nam dopływ promieniowania słonecznego. Panele solarne mogą być też zasłonięte przez kominy, lukarny i inne wystające i niepozorne rzeczy.

Oczywiście cienie uzależnione są od danej pory roku. Najważniejsze, żeby nie przysłaniały instalacji w okresie wiosennym i jesiennym, bo właśnie wtedy uzyskujemy najwyższy zysk energetyczny.

Polecamy uwadze:

Odpowiedni sprzęt

Na rynku istnieje coraz więcej firm, które zajmują się instalacjami. Z powodu zwiększonego zainteresowania często oferują tani sprzęt, często sprowadzany z Chin. Nie oznacza to oczywiście, że panele ze Wschodu zawsze są złe. O tym jakie instalacje fotowoltaiczne są warte zakupienia wskazuje tak zwana lista Bloomberga – Tier 1.

Możemy bez problemu wyszukać ją w Internecie. Warto inwestować w sprzęt z czołówki listy, marki tam zamieszczona należą do światowego topu zaufania klientów. Nie musimy opierać się jednak wyłącznie na zagranicznym sprzęcie. Coraz lepsze opinie zbierają polskie firmy, między innymi Bruk-Bet czy Selfa. Czasami lepiej wesprzeć polską gospodarkę zamiast ściągać mało zaufany sprzęt z zagranicy.

W zależności od rodzaju dachu potrzebujemy różnych akcesoriów do montażu. W przypadku dachów skośnych będziemy przykładowo potrzebowali dodatkowych uchwytów, żeby panele nie zsunęły się w dół. Wygodne mogą być też specjalne szyny, umieszczane równoległe względem siebie. Nie zapominajmy o tak podstawowym sprzęcie jak wkręty czy podkładki.

Sprawdź również:

Odpowiedni wykonawcy

Co prawda własne umiejętności mogą okazać się wystarczające, ale czasami lubimy je trochę przecenić. W chwilach niepewności lepiej zainwestować w fachowy montaż – szybszy i dokładniejszy od naszego. Nie wszyscy wykonawcy są jednak gwarancją sukcesu. Duża część “specjalistów” po prostu zwietrzyła okazję i świadczy usługi bez doświadczenia. Lepiej poszukać trochę głębiej i nie brać pierwszego lepszego fachowca, którego poleci nam znajomy.

Warto prześledzić Internet i poczytać opinie klientów. Przy dużej liczbie ocen i wysokiej średniej mamy niema pewność, że dana firma zajmuje się montażem od dłuższego czasu. Instalacja fotowoltaiczna jest bardzo delikatna i trzeba obchodzić się z nią jak ze szkłem. Jeżeli widzimy, że firma od początku transportuje panele w pozycji pionowej i obchodzą się z nią jak z jajkiem – prawdopodobnie dokonaliśmy dobrego wyboru.

Sprawdź również:

Dodatkowe dofinansowanie

Dzięki fotowoltaice jesteśmy w stanie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Niestety w przypadku nieodpowiedniego dachu czy lokalizacji względem słońca takiej pewności nie mamy. Decydujące w takim przypadku może być odpowiednie dofinansowanie.

Rząd i mniejsze jednostki organizacyjne (np. województwa) coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i alternatywy względem paliw kopalnych. Poza tym coraz częściej naciska na to Unia Europejska, od której jesteśmy zależni finansowo.

Dofinansowanie zależy od konkretnej mocy instalacji. W przypadku przedziału od 10kW do 30kW beneficjent może otrzymać zwrot w postaci 20% wydanej sumy. Nie może otrzymać jednak więcej niż 15 000 złotych. Jeżeli przedział wynosi od 30kW do 50kW to uzyskamy trochę mniej, bo 13%.

Dofinansowaniami zajmuje się masa programów społecznych: Program Mój Prąd 3.0, Program Czyste Powietrze, Energia Plus (w przypadku firm). Przydatna może być ulga termomodernizacyjna, jeżeli koszty nie przekroczą 53 tys. złotych. Istnieją też programy regionalne, gdzie uzyskamy dodatkowe przychody od gminy. Co ciekawe wspomóc nas mogą lokalne banki, które w celu ocieplenia swojego wizerunku – coraz częściej udzielają dużych pożyczek.

angielski niemiecki hiszpański francuski