Tuesday, March 19th, 2024

Co studiować, aby zostać chirurgiem plastycznym?

Co studiować, aby zostać chirurgiem plastycznym? Jak wygląda ścieżka kariery chirurga plastycznego? Odpowiadamy. Chirurgia plastyczna cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Wciąż poszukiwani są specjaliści z tego zakresu, którzy pomagają odzyskać doskonały wygląd i wiarę w siebie. Co trzeba studiować, aby zostać chirurgiem plastycznym?

Najpierw medycyna

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że chirurdzy plastyczni to lekarze. Dlatego też pierwszym krokiem do zawodu jest ukończenie studiów medycznych. W Polsce działa wiele uczelni, na których możemy studiować medycynę. Studia trwają  lat i należą do jednych z najtrudniejszych kierunków. Studenci uczą się bowiem szeroko pojętej anatomii, podstaw farmakologii, histopatologii. Później natomiast zdobywają wiedzę z poszczególnych działów medycyny.

Chcąc zostać chirurgiem plastycznym nie możemy więc zamykać się wyłącznie na tą dziedzinę. Na studiach będziemy się uczyć także neurologii, onkologii, ortopedii, pediatrii i innych, równie ważnych rzeczy. Na studia medyczne stosunkowo trudno się dostać. Zazwyczaj musimy uzyskać bardzo dobre wyniki z matury z biologii oraz chemii lub fizyki. Po skończonych studiach czeka nas jeszcze staż dyplomowy. Trwa on rok i odbywa się na oddziałach szpitalnych.

Absolwent medycyny jest już wtedy lekarzem, choć jeszcze nie ma pełnych praw do wykonywania zawodu. Uzyska je dopiero, gdy zda egzamin państwowy, tak zwany LEP. Wtedy dopiero będzie mógł on wybrać specjalizację, jaką będzie właśnie chirurgia plastyczna http://www.chirurgia-plastyczna24.pl/. Niemniej jednak przed absolwentem wciąż jeszcze długa droga do zawodu.

Specjalizacja z chirurgii plastycznej

Co studiować, aby zostać chirurgiem plastycznym?
Co studiować, aby zostać chirurgiem plastycznym?

Aby dostać się na specjalizację z chirurgii plastycznej, musimy posiadać wysoki wynik egzaminu lekarskiego. Dlaczego? Ponieważ chętnych na nią jest zazwyczaj więcej, niż miejsc. Niestety, to nie jest tak, że każdy absolwent medycyny może realizować wybraną przez siebie specjalizację. W gruncie rzeczy najlepsze z nich rozchodzą się bardzo szybko, a powodem tego są limity miejsc.

Każdy szpital dostaje inną liczbę miejsc na daną specjalizację. To dlatego czasami w pogoni za ulubioną dziedziną medycyny lekarze muszą wyjeżdżać na drugi koniec Polski. Specjalizacja z zakresu chirurgii plastycznej trwa  lata, jednak wcześniej należy ukończyć specjalizację z zakresu chirurgii ogólnej. Ta zaś trwa 6 lat. Cała droga specjalizacyjna zajmuje absolwentowi około 8 lat, choć jest to przypadek wręcz idealny.

Zazwyczaj bowiem w międzyczasie lekarze biorą różnego rodzaju urlopy czy zmieniają specjalizację. Generalnie specjalizację z zakresu chirurgii plastycznej teoretycznie może wybrać każdy. W praktyce jednak czas weryfikuje, kto naprawdę nadaje się do tego zawodu.

Niezbędna jest przede wszystkim precyzja oraz zdolności manualne. Dodatkowo przyda nam się również zmysł estetyczny, na który często zdają się pacjenci. Specjalizację kończy egzamin, który nadaje prawo do wykonywania zawodu. Dopiero po jego zaliczeniu lekarz może pracować jako chirurg plastyczny bądź otworzyć własny gabinet i przyjmować pacjentów. 

Krótsza droga?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje nieco krótsza droga do zawodu lekarza ze specjalizacją z chirurgii plastycznej. Ostatecznie 6 lat studiów, roczny staż i około 8 lat specjalizacji to całkiem sporo czasu. Niemniej jednak uświadommy sobie, że nie ma innego sposobu na to, aby zostać lekarzem chirurgiem plastycznym. Wielu osobom wydaje się, że lekarz ten wykonuje takie same czynności jak kosmetolog czy nawet osoba po kursach kosmetycznych. Tymczasem nic bardziej mylnego.

Chirurg plastyczny to lekarz z prawdziwego zdarzenia. Zabiegi, które przeprowadza na co dzień, to normalne operacje. Niosą one za sobą takie samo ryzyko, jak na przykład wycięcie guza czy usunięcie woreczka żółciowego. Zabiegi zwykle przeprowadzane są z użyciem skalpela. Obecnie coraz bardziej dąży się do tego, aby zabiegi chirurgii plastycznej były jak najmniej inwazyjne.

Niemniej jednak w dalszym ciągu większość z nich to klasyczne operacje. Nie może ich wykonywać nikt inny, jak tylko doświadczony lekarz. Nie istnieje więc żadna krótsza droga do zawodu chirurga plastycznego. Żadne kursy czy szkolenia przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców nie dają w zasadzie żadnych uprawnień. Pogląd, że chirurg plastyczny to prawie kosmetolog wziął się stąd, że wiele osób wciąż uważa, że lekka korekta nosa czy operacja plastyczna piersi to mało inwazyjne zabiegi. 

Co po specjalizacji?

Lekarz, który uzyska uprawnienia w zakresie chirurgii plastycznej, może pracować w poradni chirurgicznej. Ma także prawo do tego, aby otworzyć własny gabinet i przyjmować w nich pacjentów. Generalnie i jedna i druga droga są bardzo opłacalne. Chirurdzy plastyczni zarabiają bowiem sporo. Ich zarobki oscylują w okolicach kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Nie zapominajmy jednak, że droga do zawodu jest daleko i bardzo trudna. Już same studia medyczne bardzo trudno jest skończyć, nie mówiąc o specjalizacji. Jeżeli jednak marzymy o zawodzie chirurga plastycznego, to pamiętajmy, że potrzebujemy około 15 lat, aby nim zostać. 

angielski niemiecki hiszpański francuski