Thursday, April 25th, 2024

Botoks na zmarszczki – co warto wiedzieć?

Botoks na zmarszczki – co warto wiedzieć? Nawet najwyższej jakości kremy czy serum nie dadzą sobie rady ze zmarszczkami mimicznymi. Są to zmarszczki, które są spowodowane ruchami mięśni naszej twarzy, a klasyczne kosmetyki nie są w stanie dotrzeć, aż tak głęboko. Alternatywnym rozwiązaniem takiego problemu jest botoks. Co warto wiedzieć na jego temat?

Co to jest botoks?

Botoks, w angielskiej wersji językowej to botox, czyli toksyna botulinowa typu A, mówiąc prościej jad kiełbasiany. Produkuje się go dzięki bakteriom laseczki jadu kiełbasianego. Jest to toksyna, która w większych ilościach może zrobić nam krzywdę, jednak w mniejszych działa w sposób terapeutyczny. Oddziałuje ona na naszą płytkę nerwowo-mięśniową, to znaczy powoduje chwilowe zahamowanie ruchu mięśni poprzez uszkodzenie końcówek nerwowo-mięśniowych. To działanie botoksu ma wiele plusów, które zostały docenione przez medycynę estetyczną. Już 50 lat temu toksyna botulinowa wykorzystywana była do leczenia różnych schorzeń, takich jak skurcze powiek, zez czy zbyt duże napięcie mięśniowe. Dokładnie w tym samym celu jest stosowana aż do dzisiaj. Możemy ją wykorzystywać dla dorosłych, jak i dzieci. 

Botoks, czyli najlepszy wybór na zmarszczki mimiczne

Toksynę botulinową wykorzystuje się w medycynie estetycznej w celu usuwania zmarszczek mimicznych. Jest to rodzaj zmarszczek, który pojawia się bardzo szybko, a jego pierwsze przejawy możemy zobaczyć już po dwudziestym roku życia. Najczęściej pojawiają się na twarzy wskutek wielu ruchu mięśni, czyli uśmiechania się, mrużenia oczu czy marszczenia czoła. Jest to typ zmarszczek, który jest praktycznie niemożliwy do zniwelowania poprzez użycie kosmetyków. Dzieje się tak ze względu na to, że nie docierają one do miejsc, w których zmarszczki właściwie się pojawiają. Medycyna estetyczna to w takiej sytuacji najlepsza opcja, gdyż umożliwia nam uzyskanie świetnych efektów bez ryzykowania poważniejszych skutków ubocznych.

Jak wygląda zabieg?

Botoks na zmarszczki - co warto wiedzieć?
Botoks na zmarszczki – co warto wiedzieć?

Zabieg niwelowania zmarszczek jest bardzo krótki i nie wymaga od nas żadnych przygotowań. Trwa około 15 minut i jest wykonywany w gabinecie medycyny estetycznej. Zanim toksyna botulinowa zostanie wstrzyknięta w dane miejsce, musi dojść do wywiadu pacjenta z lekarzem. Na jego podstawie i konkretnych badań specjalista wybierze odpowiednią ilość preparatu oraz miejsce, w którym go zastosuje. Jakiekolwiek znieczulenie nie będzie potrzebne, gdyż wykorzystywane są bardzo cienkie igły, zatem pacjent niemalże nie odczuje samego wkłucia. Po zabieg możemy zauważyć drobne dolegliwości, takie jak obrzęk, zasinienie czy zaczerwienie, które powinny zniknąć po maksymalnie tygodniu. W tamtym okresie nie należy masować obszaru twarzy, który został poddany zabiegowi.

Powinniśmy również stronić od wysokich temperatur, sauny, basenu czy opalania się. Pierwsze zauważalne rezultaty pojawią się już po 2-3 dniach, jednak na pełen efekt będziemy czekali aż do upływu około 2 tygodni. Efekty niwelowania zmarszczek zostaną z nami przez około 4-6 miesięcy, po czym zaczną powoli zanikać. Po tym czasie będziemy mogli ponowić zabieg, aby efekt był trwalszy i dłuższy. W niektórych wypadkach wykorzystuje się również kwas hialuronowy. Jest to substancja, która naturalnie znajduje się w naszej skórze i od niej zależy to, jak bardzo nasza skóra jest jędrna i nawilżona. Stosuje się ją wraz z botoksem, kiedy poza zmarszczkami mamy również do czynienia z brakiem jędrności czy objętości skóry u pacjenta. 

Botoks – nie tylko przeciw zmarszczkom?

Toksyna botulinowa jest przede wszystkim używana do niwelowania zmarszczek, jednak znalazła ona także inne zastosowania. Poza niwelowaniem zmarszczek botoks jest także wykorzystywany do walki z nadpotliwością, czyli zbyt dużą potliwością takich miejsc, jak pachy, dłonie, stopy czy czoła. Wstrzyknięty botoks właśnie w te miejsca sprawi, że gruczoły potowe zostaną chwilowo zablokowane, przez co potliwość spadnie. Ponadto jest on także stosowany w leczeniu migrenowych bólów głowy.

Przeciwwskazania do stosowania botoksu

Jest kilka sytuacji, które uniemożliwiają nam zastosowanie botoksu. Należą do nich:

  • Ciąża lub czas karmienia piersią,
  • Nadwrażliwość na składniki takie, jak albuminy,
  • Problemy z krzepliwością krwi,
  • Uszkodzenia skórą w miejscu potencjalnego zabiegu,
  • Problemy z przewodnictwem nerwowo-mięśniowym,
  • Stosowanie niektórych leków, na przykład rozkurczowych.

Gdzie skorzystać z zabiegu?

Obecnie gabinetów medycyny estetycznej, w których możemy skorzystać z zabiegu niwelowania zmarszczek z użyciem botoksu, nie brakuje. Należy zwrócić uwagę na to, aby zabieg był przeprowadzany tylko i wyłącznie przez specjalistę, czyli wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Nie należy przyjmować propozycji zabiegów poza gabinetami. Jeśli się na niego zgodzimy, musimy liczyć się z bardzo dużym prawdopodobieństwem niepoprawnie przeprowadzonego procesu, który będzie skutkował na przykład trwałą deformacją twarzy. Nikt z nas tego nie chce, dlatego uważajmy na miejsca, jakie wybieramy. W tych czasach bardzo łatwo dać się oszukać także miejmy się na baczności. 

M-estetica medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl

angielski niemiecki hiszpański francuski