Thursday, April 25th, 2024

Jak obliczyć ilość wykładziny na schody?

Przy wykończeniu schodów często decydujemy się na położenie na nie dywanu. Jak obliczyć ilość wykładziny na schody?

Dlaczego warto położyć wykładzinę na schody?

Wykładziny na podłogę niezmiennie cieszą się dużą popularnością, ale nie każdy wie, że można położyć je także na schody. To rozwiązanie wiąże się z szeregiem olbrzymich zalet. Pierwszą, która przychodzi na myśl, jest oczywiście estetyka. Wykładziny obiektowe https://montazwykladzin24.pl/kontakt położone na schody mogą odczarować wygląd nawet najbrzydszych stopni. Jest to rozwiązanie dużo tańsze, niż wymiana całych schodów. Jeśli są one stare i zniszczone z wierzchu, ale ich konstrukcja wciąż jest solidna i stabilna, to położenie wykładziny jest dużo lepszym i tańszym rozwiązaniem niż wymiana całości.
Podobnie jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z wyjątkowo pięknymi, czy też wręcz zabytkowymi schodami. Jeśli trafimy na takie w miejscu, gdzie znajdować się ma siedziba naszej firmy i grozić im będzie uszkodzenie, położenie wykładziny może je przed tym uchronić. Tak samo będzie w przypadku, gdy zabytkowe schody mieszczą się w domu lub kilkupiętrowym mieszkaniu na wynajem. Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są także wykładziny obiektowe pcv https://montazwykladzin24.pl/oferta, które do złudzenia przypominać mogą drewno lub panele.

Jeszcze inną kwestią jest bezpieczeństwo osób użytkujących schody. Stopnie zazwyczaj wykonywane są z tworzyw, których powierzchnia jest śliska – czyli na przykład drewna. Dodatkowo w czasie użytkowania powierzchnia stopni wyciera się, a to oznacza, że staje się coraz bardziej gładka. Z czasem coraz łatwiej o wypadek. Warto więc położyć wykładziny dywanowe obiektowe nawet na nowe schody aby uniknąć nieszczęśliwych zdarzeń. Jeśli się na to nie zdecydujemy, to i tak taka konieczność może przyjść później, gdy powierzchnia stopni będzie już tak wyrobiona, że ciężko będzie utrzymać przyczepność na schodach.
Warto zwrócić uwagę także na fakt, że wykładzina położna na schody będzie tłumiła dźwięki. Skrzypiące stare schody to świetny rekwizyt do opowieści z dreszczykiem, ale w rzeczywistości zazwyczaj nie lubimy, gdy schody głośno informują nas za każdym razem, kiedy ktoś po nich wchodzi. Położenie miękkiego dywanu na stopniach temu zaradzi – taka wykładzina tłumi zarówno kroki, jak i skrzypienie.

Z połączeniem kilku innych zalet mamy do czynienia w przypadku schodów prowadzących na strych czy poddasze. Są one szczególnie narażone na zniszczenie, nie tylko w trakcie prac remontowych takich jak układanie membrany czy izolacja dachu płaskiego, ale także w trakcie zwyczajnego użytkowania. Na strych często chodzimy w obuwiu wierzchnim, czasem nosimy ciężkie, lub nie do końca czyste przedmioty. Dużo łatwiej jest położyć na stopnie wykładzinę, którą co jakiś czas można wymienić, niż narażać się na sytuację, w której wymiany będą potrzebowały całe schody.

Jakie wykładziny kładziemy na schody?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje wykładzin, jakie kładziemy na schody. Oba mają swoje właściwości i wynikające z nich zalety. Zazwyczaj na schody położymy więc:

  • Wykładzinę dywanową,
  • Wykładzinę z tworzywa sztucznego, zwaną pcv.

Wykładziny dywanowe obiektowe https://montazwykladzin24.pl kładzione na schody mają liczne zalety. Przede wszystkim składają się one z kilku warstw, dzięki czemu doskonale tłumią dźwięki, a przy tym są miękkie i sprężyste. Oznacza to, że świetnie amortyzują wszelkie ewentualne upadki. Ich wadą jest jednak to, że nie są odporne na wodę – taka wykładzina zalana płynem, szybko nim nasiąknie.

Wykładziny obiektowe pcv natomiast nie nasiąkają wodą, co może być zarówno zaletą, jak i wadą. Zaletą jest to, że taki płyn można szybko wytrzeć i schodów nie trzeba osuszać. Wadą – to, że zwiększa to ryzyko poślizgnięć, a wykładzina pcv nie amortyzuje upadków tak dobrze jak dywanowa. Czy wykładzina taka jest więc gorsza od dywanowej? Niekoniecznie. Jej zaletą jest to, że jest dużo tańsza i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Wykładziny z tworzyw sztucznych o gładkiej powierzchni poleca się więc szczególnie dla alergików, dla których niebezpieczny może być zbierający się w dywanie kurz.

Jak obliczyć ilość wykładziny na schody?

Obliczenie ilości wykładziny potrzebnej do wyłożenia schodów jest bardzo proste, jednak wcześniej musimy zadać sobie pewne pytanie. Mianowicie chodzi o decyzję, czy będziemy kłaść dywan tak jak wykładziny na podłogę, czyli tylko na poziomej powierzchni, czy zamierzamy okleić także pionową część schodów pomiędzy poszczególnymi stopniami. Kiedy już decydujemy, pozostaje tylko wymierzyć szerokość i długość jednej lub obu powierzchni – w zależności od tego, jaka jest nasza decyzja. Następnie wartość tę przemnażamy przez ilość schodów, które mamy do pokrycia.

Warto zwrócić uwagę na to, by sumę zaokrąglić w górę, a być może także dokupić zapas, który nie tylko uchroni nas przed przykrymi niespodziankami, jeśli źle wytniemy fragment materiału, ale może przydać się też w przyszłości. Wypadki się zdarzają, a więc czasem dany element wykładziny może ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu w stopniu trudnym do usunięcia. W takim wypadku posiadając zapas danego produktu, bardzo łatwo możemy zniszczoną wykładzinę usunąć i uzupełnić. Jest to ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy moda szybko się zmienia i wykładziny dywanowe obiektowe kupione teraz za rok mogą być już po prostu niedostępne.