Pranie mebli tapicerowanych wcale nie musi być trudne ani męczące, wystarczy poznać kilka prostych sposobów, jak to robić. Dzięki niemu odświeżysz dawno nieużywane meble, odkurzysz zabytkowe taborety z obiciem albo wyeksponujesz domowe wyposażenie. Czyszczenie tapicerki meblowej może być łatwe, a nawet przyjemne.
Pranie mebli tapicerowanych – podstawowe zasady
Materiały obiciowe najczęściej wykonane są z tkanin, które są nie tylko ładne, ale przede wszystkim praktyczne. Po pewnym czasie eksploatacji wymagają jednak odświeżenia. Najnowsze tworzywa mają zdecydowanie dłuższą żywotność, a jednocześnie łatwiej utrzymać ich czystość. Coraz częściej powleczone są też teflonem, który chroni jego strukturę przed wchłanianiem wilgoci oraz zabrudzeniami. Aby uniknąć plam i innych zabrudzeń, należy regularnie pielęgnować meble. Powstałe plamy najlepiej usuwać na bieżąco z użyciem ściereczki nasączonej wodą. Nie należy również zapominać o regularnym odkurzaniu mebli, przynajmniej raz w miesiącu. Dalsze postępowanie należy dostosować do zaleceń producenta. W przypadku dużych zabrudzeń można też skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, która zajmuje się czyszczeniem tapicerowanych mebli. Mimo naszych starań samodzielne pranie mebli tapicerowanych i pranie wykładziny pcv nie zawsze jest dokładne. A niestosowanie się do zaleceń producenta może spowodować powstawanie plam i odbarwień.
Pranie mebli tapicerowanych z bawełny
Bawełna jest bardzo delikatnym materiałem i wymaga specjalnego traktowania. Najlepiej używać do jej czyszczenia delikatnej pianki, która przeznaczona jest do tapicerki. Przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia, warto wykonać test na małym skrawku. Jeśli materiał dobrze reaguje, można przejść do czyszczenia całej powierzchni. Przed aplikowaniem preparatu, należy mebel dokładnie odkurzyć. Następnie nałożyć środek i zostawić go na około godzinę, po upływie tego czasu usuwamy białą ściereczką, aż będzie czysta. Nakładając preparat, należy unikać moczenia wnętrza mebla (np. gąbki).
Pranie mebli tapicerowanych z aksamitu i weluru
Tapicerkę z aksamitu należy czyścić zgodnie z ułożeniem włosa w mieszance zawierającej 1 litr zimnej wody oraz 2 łyżki amoniaku. Roztwór należy delikatnie wcierać w materiał i pozostawić na około godzinę. Po upływie tego czasu włosie należy wyczesać z użyciem miękkiej szczotki, a następnie osuszyć suszarką. Natomiast welur czyścimy specjalnym preparatem do tego rodzaju materiału. Na początku dokładnie odkurzyć powierzchnię mebla, po czym rozprowadzamy środek czyszczący, aż do wchłonięcia. Czas pozostawania środka uzależniony jest od stopnia zabrudzenia materiału. Aby go odświeżyć, wystarczy czas 1-2 godziny, natomiast dokładne czyszczenie zajmuje od 3-5 godzin.
Pranie mebli tapicerowanych ze skóry
Meble skórzane są zabezpieczone fabrycznie. Impregnat może się jednak z czasem ścierać, zwłaszcza przy intensywnej eksploatacji mebla. Trwałość uzależniona jest również od wielu warunków zewnętrznych, przede wszystkim wysoka temperatura, promienie słoneczne bezpośrednio padające na kanapę czy suche powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Aby przeciwdziałać tym czynnikom, należy wybrać odpowiednie ustawienie kanapy. Powinna ona znajdować się z daleka od południowego okna, a w pokoju należy umieścić nawilżacz powietrza. Kolejnym krokiem, wydłużającym żywotność mebla, jest odpowiednia pielęgnacja. Prawidłowa konserwacja mebli skórzanych powinna odbywać się przynajmniej trzy razy w roku. W tym celu należy używać specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do skóry. Pierwszym etapem jest przetarcie powierzchni mebli z kurzu, a następnie usunięcie tłustych plam. Nie używamy do tego ani mydła, ani preparatów wysoko alkalicznych. Pomocny jest natomiast roztwór z letniej wody i płynu do naczyń albo specjalnego preparatu do czyszczenia skór. Materiał należy czyścić partiami, zaczynając od siedziska. Moczymy ściereczkę w przygotowanym roztworze i delikatnie zwilżoną rozcieramy na skórze okrężnymi ruchami. Po wyczyszczeniu całej powierzchni, osuszamy materiał za pomocą ręcznika frotte lub innego miękkiego materiału.
Ostatni etap czyszczenia mebli tapicerowanych
Po zakończeniu czyszczenia warto jeszcze przejść do ostatniego etapu, który wydobędzie piękno z drewnianego szkieletu mebli. Aby podkreślić naturalny wygląd drewnianych elementów, należy przetrzeć je drewnianą ściereczką, która została wcześniej nasączona środkiem do czyszczenia politury (w mieszance znajdują się olej oraz benzyna). Po nałożeniu preparatu należy poczekać, aż odparuje, po czym kolistymi ruchami należy przetrzeć umyte miejsca za pomocą cienkiej warstwy specjalnego preparatu lub oleju lnianego. W ten sposób kompleksowo zadbamy o wygląd mebli, zarówno część tapicerowaną, jak i drewniane części.
Podsumowując, pranie mebli tapicerowanych, podobnie jak czyszczenie wykładzin dywanowych, jest najbardziej skuteczne, jeśli usuwamy plamy na bieżąco, a ponadto dbamy o regularne czyszczenie całej ich powierzchni. W ten sposób można przedłużać trwałość materiału i zadbać o jego piękny, świeży wygląd na co dzień.