Tuesday, March 19th, 2024

Pompa ciepła – ciepło bez zanieczyszczania środowiska

Ekologiczność ogrzewania to coraz ważniejsze kryterium przy wyborze systemu grzewczego do domu. Świadomość, że to, jak ogrzewamy dom,  ma wpływ na jakość środowiska naturalnego w  najbliższym otoczeniu sprawia, że nie chcą brać udział w zanieczyszczaniu środowiska i wybierają ogrzewanie przyjazne przyrodzie. Ekologia w ogrzewaniu ma kilka zalet, wśród nich czysty dom, bez oparów i zabrudzeń na ścianie. Do wyboru jest wiele systemów, które produkują ekologiczną energię, wśród nich pompy ciepła.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to bardzo nowoczesne urządzenia, które wymuszają przepływ ciepła z obszaru o temperaturze niższej do obszaru o temperaturze wyższej.  Aby otrzymać efekt  w postaci ciepła w całym trzeba dostarczyć z zewnątrz energię mechaniczną. Pompy ciepła w Łodzi, które są użytkowane w domach jednorodzinnych  mogą pobierać energię z powietrza, wody bądź gruntu. 

Ekologiczność pomp ciepła

Pompy ciepła stają się jednym z ważniejszych źródeł ogrzewania. Zyskują ogromną popularność, ponieważ wcielają w życie ważną wartość – uzyskanie komfortu życia bez szkodzenia środowisku naturalnemu. Można je założyć  w każdym domu jednorodzinnym, bez względu na metraż i kształt budynku. Sprawdzą się  w budynku parterowym, z poddaszem oraz piętrowym. Producenci i sprzedawcy pomp ciepła uważają, że przyczyną popularności tych urządzeń są:  rozwój budownictwa energooszczędnego, bezobsługowość, zautomatyzowanie i ekonomiczność. Najważniejsze jest to, że pompy ciepła  przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliw konwencjonalnych (węgla, gazu, drewna), co również przyczynia się do obniżenia kosztów ogrzewania budynków.

Szybko zwracająca się inwestycja

Osoby zainteresowane kupnem pompy ciepła nie realizują swojego pomysłu zmiany systemu ogrzewania  z wykorzystania paliw kopalnych na pompę ciepła, ponieważ obawiają się dużych kosztów założenia systemu i eksploatacji urządzenia. Specjaliści uspokajają, podając wiarygodne dane. Prawidłowo zainstalowana pompa ciepła znacząco zmniejsza rachunki na ogrzewania i inwestycja szybko zwraca się inwestorowi. W zakupie jest droższa niż kocioł, ale jej eksploatacja bez użycia węgla i innych paliw sprawia, że koszt inwestycji zwraca się stosunkowo szybko. Jeżeli w domu jest dodatkowo zamontowane ogrzewanie podłogowe, to zakup pompy ciepła jest strzałem w dziesiątkę.  Pompy ciepła są ekologicznym rodzajem ogrzewania, więc jest możliwa dotacja na ten cel. Wystarczy udać się do urzędu miasta lub gminy i dowiedzieć się warunki i wielkość dotacji.

Ogrzewanie i chłodzenie

 Nazwa  „pompa ciepła” jest myląca, sugeruje, że urządzenie służy wyłącznie do ogrzewania.  Tymczasem posiadają one także  funkcję chłodzenia poprzez odwrócenie cyklu. Mają możliwość przełączania z ogrzewania na chłodzenie. Chłodzenie odbywa się za pomocą konwektorów wentylatorowych.  Przewody połączeniowe dla konwektorów wentylatorowych muszą posiadać izolację odporną na kondensację, a ponadto, kondensat musi zostać odprowadzony. Temperatura wody przyczynia się  do wymiany ciepła pomiędzy czynnikiem chłodniczym i wodą. Proces ma miejsce zarówno podczas ogrzewania, jak i chłodzenia. Dzięki temu pompa ciepła zapewnia optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Jest wydajna zarówno przy ogrzewaniu, jak i chłodzeniu. 

Wyciszenie pomp ciepła

Pompy ciepła uchodzą z urządzenia bardzo głośne, przez co część inwestorów rezygnuje z ich zakupu na rzecz systemów nie produkujących hałasu. Rzeczywiście, kilkanaście lat temu, pompy ciepła były przedmiotami, których działanie oznaczało spory hałas. Nowoczesne technologie sprawiły, że poziom hałasu udało się znacznie zredukować, dzięki temu, nawet osoby lubiące ciszę , mogą inwestować w pompę ciepła. Źródłami hałasu są wentylatory i sprężarki. Trzeba przyznać, że w ostatnich latach nastąpił skok technologiczny w produkcji sprężarek i został obniżony poziom hałasu. Sprężarki tłokowe zostały zastąpione przez sprężarki typu scroll. Różnica między mocą dźwiękową a hałasem, którego doświadczamy, zależy od wielu czynników, np.:  warunków instalacji, izolacji akustycznej.

Także do starszych budynków

Panuje przekonanie, że pompy ciepła mogą być stosowane jedynie do nowoczesnego budownictwa energetycznego. Nie jest to prawdą – można je stosować w starszych budynkach, przy istniejącej termomodernizacji. Przed wyborem pompy ciepła do starszego budynku trzeba brać pod uwagę kilka czynników, takich jak: istniejące urządzenie rozprowadzające ciepło, temperaturę pomieszczenia, izolację budynku.  Przed zamontowaniem pompy ciepła, należy wymienić okna na nowe, ponieważ przez nieszczelne okna ucieka bardzo dużo ciepła, co może mieć wpływ na sprawność pomp ciepła.

Pompy ciepła zajmują taką samą powierzchnię jak gazowy kocioł kondensacyjny. To urządzenia o bardzo niskim współczynniku awaryjności.  Coroczną kontrolę pompy ciepła najlepiej wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, najlepiej w sierpniu lub we wrześniu.   Efekty ogrzewaniem pompą ciepła zadowolą zwolenników optymalnej temperatury w domu i ekologicznych rozwiązań grzewczych.