Czy podczas wykańczania domu montować rolety? Wykończenie domu jest jednym z najbardziej kapitałochłonnych etapów budowy. Szacuje się, że pochłania nawet 50% kosztów inwestycji.
Warto jednak nie oszczędzać na tym etapie, gdyż montaż takich elementów, jak rolety zewnętrzne i wewnętrzne znacząco wpływa na komfort użytkowania budynku, a także ma niebagatelne znacznie w kontekście dbania o bezpieczeństwo. Do czego służą rolety i jak je się montuje?
Budując dom lub budynek biurowy, znaczą część atencji, trzeba przeznaczyć na detale związane z jego wykończeniem. Kwestia dobrania i zamontowania odpowiednich okien oraz drzwi jest kluczowa dla wygodnej eksploatacji budynku. Ma to znaczenie zarówno w kontekście wygody użytkowania, jak i bezpieczeństwa.
Odpowiednia jakość produktów wpływa też na możliwość eksploatowania tych elementów przez długie lata, bez konieczności renowacji. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia inwestora, który myśli w długiej perspektywie. Nie mniej ważne jest zwrócenie szczególnej uwagi na akcesoria do okien i drzwi, takie jak rolety. Można je podzielić na wiele kategorii.
Podstawowe rodzaje rolet montuje się wewnątrz budynków w oknach. Służą one do przyciemniania pomieszczenia i mogą być ciekawą alternatywą dla klasycznych firan i zasłon. Świetnie spiszą się w nowoczesnych wnętrzach, w których zastosowano innowacyjny design. W takich lokalach nowocześnie wyglądające rolety wpisują się idealnie w klimat pomieszczenia i dobrze się z nim harmonizują. Z tego powodu bardzo często są polecane przez architektów i projektantów wnętrz, jako alternatywa dla klasycznych zasłon. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta.
Niektóre modele rolet są w stanie całkowicie zasłonić okno, tak że promienie słoneczne nie będą wpadać do pomieszczenia w najmniejszym stopniu. Osiągnięcie takiego efektu za pomocą zwykłych zasłon jest niemożliwe. Kolejną zaletą, która jest bardzo pragmatyczna, jest to, że są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. Podczas gdy firany i zasłony trzeba prać, co jest czasochłonne, gdyż wymaga nie tylko prania, ale także długiego ściągania i ponownego zakładania na karnisz, rolety wystarczy lekko przetrzeć lub odkurzyć.
Warto wspomnieć, że jest to duża zaleta w kontekście obiektów biurowych, usługowych i przemysłowych. Ze względu na możliwość dobrania odpowiedniego materiału, z którego zostały wykonane rolety, można je dobrać tak, by można je było zamontować w obiektach, które wymagają spełnienia podwyższonych norm związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy.
Montaż rolet
Kwestie wizualne i praktyczne dają ewidentną przewagą roletom, nad innymi formami zasłaniania okien. Pozostaje pytanie o to, czy montaż takich rolet nie jest problematyczny. Nic z tych rzeczy, gdyż profile, na których umiejscowione są rolety, montuje się w normalny sposób do ściany za pomocą kołków montażowych. Ich zamontowanie nie różni się niczym od montażu klasycznego karnisza.
Trwałość takich rolet jest również bardzo wysoka i trudno je całkowicie wyeksploatować. Inaczej ma się sprawa z montażem rolet zewnętrznych. Pełnią one jednak zupełnie inną rolę niż rolety zewnętrzne. Celem ich montażu jest głównie zabezpieczenie okien i drzwi przed intruzami, którzy chcieliby je sforsować. Rolety zewnętrzne montuje się zarówno w domach prywatnych, jak i magazynach i lokalach usługowych. Jest to najbardziej skuteczne zabezpieczenie przed mechanicznym uszkodzeniem okna. Wykorzystuje się je także do zabezpieczania drzwi.
Same rolety wykonuje się z solidnego materiału, którym przeważnie jest stop metalu lub twardy kompozyt. Sterowanie roletami odbywa się za pomocą ręcznych mechanizmów lub zautomatyzowanych systemów pracujących na elektrycznych siłownikach. Te drugie można podłączyć do systemu centralnego sterowania budynkiem w koncepcji inteligentnego domu.
Rolety zewnętrzne zamontowane w oknach i drzwiach dają pełną rękojmie bezpieczeństwa, gdyż w sposób dyskretny niemożliwe jest ich uszkodzenie i sforsowanie. Jest to spowodowane sposobem montażu.
Jak montuje się rolety zewnętrzne?
Rolety dedykowane do montażu na zewnątrz występują w wersjach natynkowych i podtynkowych. Wersje natynkowe można zamontować w dowolnym momencie budowy domu. Nie ma problemu z zamontowaniem ich, gdy ściany są już ocieplone i cała elewacja jest ukończona. Po prostu montuje się do niej specjalne profile, które skrywają mechanizm sterujący roletą.
Na rynku występują mechanizmy w różnych wersjach gabarytowych, a także kolorystycznych więc nie ma problemu,
aby dobrać odpowiedni model do preferencji wizualnych tak, by pasowały do elewacji budynku. Drugą wersją są rolety podtynkowe, które należy zamontować na etapie, gdy ściany nie są pokryte elewacją. Później również można to zrobić, ale będzie wiązało się to z koniecznością przebijania się przez elewację i przerabiania jej w miejscu montażu rolety. W praktyce okazuje się to bardzo niepraktyczne i mozolne, więc lepiej zastanowić się nad tym już na etapie budowy domu w stanie surowym zamkniętym.