Sunday, June 23rd, 2024

Czym się kierować podczas zakupu telewizora?

Czym się kierować podczas zakupu telewizora? Telewizor to urządzenie, które na stałe zagościło w naszych domach. Aktualnie posiada go niemal każdy. Choć początkowo pełnił on jedynie funkcję wyświetlania kilku kanałów, tak teraz postęp technologiczny sprawił, że telewizor służy nam również do innych celów. Dzisiejsze telewizory umożliwiają nam nie tylko oglądanie telewizji, ale również dzięki połączeniu z internetem, pozwalają nam również przeglądać strony internetowe, a także korzystać z dobrodziejstw platform typu VOD.

Nic więc dziwnego, że wybór telewizora stał się już nieco bardziej skomplikowany. Przyjrzyjmy się więc na co konkretnie zwrócić uwagę przy zakupie telewizora.

Przekątna ekranu – co za dużo, to niezdrowo!

Wśród ludzie panuje błędne, ale jakże powszechne przekonanie, że im większy telewizor tym lepiej. Wydawać by się mogło, że niektórzy jeśli tylko by mogli, od razu zakupiliby ekran, który pomieściłaby jedynie sala kinowa. Wielkość ekranu zależy nie tylko od miejsca jakie posiadamy w swoim salonie, ale również odległości w jakiej siedzimy od telewizora. Chodzi przede wszystkim o komfort naszych oczu podczas oglądania. Nieodpowiednia wielkość naszego ekranu w stosunku do odległości w jakiej siedzimy, powoduje szybkie męczenie naszego wzroku podczas oglądania. Jeżeli siedzisz więc bardzo blisko telewizora, czyli w odległości kilkudziesięciu centymetrów, dobrym rozwiązaniem będzie telewizor o przekątnej do 30 cali. Jeśli odległość ta wynosi ponad dwa metry, wtedy można brać pod uwagę większe modele – powyżej 50 cali. Pamiętaj, że wielkość telewizora nie wpływa na jakość obrazu.

Rozdzielczość ekranu, czyli jakość obrazu

Jeśli mowa o jakości obrazu, to mowa o rozdzielczości. Aktualnie najbardziej zaawansowane telewizory posiadają rozdzielczość 3840 × 2160 px, czyli 4K UHD. Obraz oglądany na takim telewizorze wydaje się być bardzo wyraźny, a wszelkie szczegóły sprawiają wrażenie idealnie odwzorowanych. W przeciwieństwie do poprzednika, czyli FHD, ilość pikseli jest czterokrotnie większa, a prędkość z jaką można oglądać filmy, wynosi aż 120 klatek na sekundę. Niestety bardzo niewiele filmów można obejrzeć w takiej jakości, gdyż powszechnie stosowana jest rozdzielczość FHD, która również pozwala na przyjemne oglądanie filmów. Inwestycja w telewizor 4K to bardziej inwestycja z myślą o przyszłości.

Rodzaj ekranu – LED, OLED, a może LCD?

Zazwyczaj jeśli zamierzamy kupić telewizor, mamy do wyboru trzy rodzaje ekranu. Są to kolejno LED, OLED i LCD. Jedną z najstarszych technologii jest LCD, czyli ekran ciekłokrystaliczny. Telewizory z tym ekranem charakteryzują się grubszą obudową, niewielkim kontrastem, ale również niską ceną. Jednak coraz powszechniejszym rozwiązaniem stają się ekrany LED, które zapewniają nie tylko lepszą jakość obrazu, ale również są przy tym energooszczędne. Do najbardziej zaawansowanych ekranów należy jednak OLED. Dzięki tej technologii, nie jest wymagane dodatkowe oświetlenie ekranu. Każdy piksel świeci niezależnie i samodzielnie, co przekłada się na szerszy kąt widzenia.

Smart TV

Telewizor to nie tylko urządzenie do oglądania filmów. Smart TV zapewni nam nie tylko całą masę filmów na żądanie, ale również dostęp do internetu, dzięki czemu będziemy mogli na nim również przeglądać strony internetowe, a także grać w gry. Smart TV pozwala nam również na sterowanie głosem, umożliwia także podłączenie klawiatury. Tego typu rozwiązanie daje nam dużą swobodę w oglądaniu filmów i nie uzależnia nas od jednego dostawcy. Warto więc przy zakupie rozważyć tego typu opcję, która zapewni nam znacznie większe możliwości niż tradycyjny telewizor. W obecnych czasach jest to coraz częstsze rozwiązanie, ponieważ odchodzi się od tradycyjnej telewizji na rzecz telewizji internetowej, dającej nam możliwość wybrania dowolnego filmu w każdej chwili, często bez konieczności oglądania reklam w trakcie oglądania seansu.

Zapamiętaj tych kilka porad

Czym się kierować podczas zakupu telewizora?
Czym się kierować podczas zakupu telewizora?

Kupując telewizor, głównym czynnikiem jaki należy wziąć pod uwagę, jest cena. Pomimo malejących kosztów telewizorów, warto wybrać telewizor, który posiada jak najlepszy stosunek ceny do jakości. Podczas zakupu należy kierować się również tym, do czego będziemy używać naszego telewizora. Niektóre modele oferują dodatkowe funkcje takie jak sterowanie głosem, dotykowy, a nawet podświetlany ekran. Musimy więc się zastanowić, czy na pewno będziemy tego potrzebować. Wiele osób, które korzystają na co dzień z telewizora, tak naprawdę ogranicza jego wykorzystanie do najbardziej podstawowych funkcji, w związku z czym pod uwagę należy wziąć nie ilość funkcji, a jakość obrazu oraz technologię, której będziemy w nim potrzebować.

Pamiętaj jednak, że telewizor podłączony do sieci, wymaga dobrej jakości połączenia internetowego. Zadbaj więc o bliskość routera lub możliwość połączenia kablowego w miejscu, w którym masz zamiar postawić swój telewizor. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnej frustracji w przyszłości, która mogłaby być spowodowana złą jakością połączenia, a tym samym utrudnioną możliwością oglądania filmów i przeglądania internetu.