Friday, March 29th, 2024

Czym jest profilaktyka ortodontyczna?

Czym jest profilaktyka ortodontyczna? Chociaż to naturalne, że każdy z nas ma nieco inny układ szczęk i zębów, wszyscy bez wyjątku musimy o nie dbać dla prawidłowego rozwoju. W przeciwnym razie mogą wystąpić wady zgryzu, które mogą negatywnie wpłynąć na nasz komfort i zdrowie. Takie działania nazywane są profilaktyką ortodontyczną.

Profilaktyka prenatalna

Co ciekawe, o prawidłowy rozwój zgryzu dziecka możemy zadbać jeszcze przed narodzinami dziecka. Już na etapie życia płodowego zachodzą pewne procesy, które na niego wpływają. Chodzi przede wszystkim o dietę kobiety w ciąży – aby płód prawidłowo się rozwijał, musi mieć możliwość pobierania wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W przeciwnym razie mogą wystąpić nieprawidłowości w rozwoju kości, które prowadzą do szczęk i zawiązków zębów, a w końcu do zgryzu, prawidłowego lub nieprawidłowego.

Innym oczywistym problemem jest możliwy uraz w macicy. Mniej oczywiste – prawidłowe ciśnienie wewnątrzmaciczne i nieprawidłowa pozycja płodu. Dlatego każda ciąża powinna być prowadzona pod stałą opieką lekarza. To samo dotyczy porodu, który również powinien odbyć się pod profesjonalną opieką.

Profilaktyka niemowląt

Kiedy rodzi się dziecko, również pierwsze tygodnie i miesiące jego życia mają duży wpływ na rozwój prawidłowego zgryzu. Nawet prozaiczne czynności, takie jak usypianie dziecka, zmiana pieluch czy noszenie pieluch, mogą wpływać na rozwój całego szkieletu, co z kolei wpływa na szczękę i zgryz. Na szczęście w większości miast w naszym kraju mamy obecnie dostęp do tak zwanych szkół rodzenia. Są one finansowane przez Narodowy Fundusz Sanitarny i mogą odbywać się stacjonarnie lub online. Dzięki nim uczymy się prawidłowego ułożenia dzieci, choć nie zawsze mamy świadomość, że jest to ważny etap profilaktyki ortodontycznej.

Prawidłowa dieta

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest karmienie dziecka. Niezależnie od tego, czy Twoje dziecko jest karmione piersią, czy butelką, istnieje kilka sztuczek. Niemowlęta muszą prawidłowo trzymać smoczek i smoczek do butelki, w przeciwnym razie wystąpią wady zgryzu. Dlatego w przypadku wątpliwości, czy karmienie piersią przebiega prawidłowo, elementem profilaktyki ortodontycznej może być również skorzystanie z pomocy doradcy laktacyjnego.

Profilaktyka ortodontyczna dzieci

Kiedy dzieci dorastają, pozostaje jeszcze wiele kwestii związanych z profilaktyką ortodontyczną, które należy wziąć pod uwagę. Często chodzi o rzeczy, które z pozoru mogą wydawać się błahe, ale w rzeczywistości mają ogromny wpływ na rozwój prawidłowego zgryzu, a co za tym idzie na profilaktykę ortodontyczną.

Prawidłowy oddech

Jednym z nich jest prawidłowe oddychanie. Nie wszyscy wiedzą, że prawidłowym sposobem oddychania jest nos. Jeśli dziecko oddycha przez usta zamiast przez nos, jest problem. W tym momencie warto zainteresować się, dlaczego tak się dzieje i skorzystać z laryngologii lub ortodoncji, aby wyeliminować problem i zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad zgryzu.

Zbyt częste lub nieprawidłowe ssanie

Czym jest profilaktyka ortodontyczna?
Czym jest profilaktyka ortodontyczna?

Należy również zwrócić uwagę na to, co i jak często dziecko ssie. To zupełnie normalne, że dzieci nadal są karmione mlekiem matki lub mieszanką, nawet w wieku kilku lat. Jednak ważne jest, aby prawidłowo się zatrzaskiwały, używały odpowiedniego smoczka i piły pod właściwym kątem podczas picia z butelki.

Ssanie innych przedmiotów lub części ciała to zupełnie inna sprawa. Ssanie smoczka niekoniecznie prowadzi do wad zgryzu i problemów ortodontycznych, jeśli smoczek ma prawidłowy kształt i został odstawiony odpowiednio wcześnie. Musimy więc upewnić się, że oba warunki są spełnione.

Jeśli jednak dziecko ma silną potrzebę ssania, potem zbyt brutalnie pozbawia smoczka, może to zrealizować w inny sposób, co również nie sprzyja gryzieniu. Dziecko może wtedy ssać inne przedmioty, a nawet części ciała. Często doświadczamy ssania kciuka, wargi lub policzka. Oczywiście nie należy karać dziecka, to tylko zwiększy stres i potrzebę ssania, która jest metodą samoregulacji. Zamiast tego podejdź do dziecka z empatią, zwiększ jego poczucie bezpieczeństwa i opracuj strategie niessania, które pomogą mu czuć się bezpiecznie w trudnych sytuacjach. Dlatego pomoc psychologiczna jest często elementem profilaktyki ortodontycznej.

Gryzienie

Warto również zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak gryzienie lub zgrzytanie zębami. Mogą one być również spowodowane trudną sytuacją dziecka lub brakiem poczucia bezpieczeństwa. Dziecko często zaciska szczękę lub żuje przedmioty takie jak ołówki czy długopisy. Będzie to miało zgubny wpływ na rozwój jego zgryzu, więc i tu ponownie należy skupić się na jego skutkach, okazać wsparcie i pomóc dziecku wypracować inne sposoby radzenia sobie w wymagających sytuacjach.