Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika, choć nie jest to konieczne? Z usług prawniczych korzystamy zazwyczaj wtedy, gdy naprawdę wymaga tego powaga sytuacji. W innych przypadkach wolimy działać na własną rękę, bazując na doświadczeniu osób z podobnymi problemami i z pomocą internetu. Tymczasem z trudnościami natury prawnej jest jak z długotrwałym bólem głowy – możemy leczyć go na własną rękę zamiast pójść do lekarza, ale co jeśli okaże się, że to zwiastun poważniejszej choroby? Usługi prawnicze, choć nie są tanie, czasami są najlepszym rozwiązaniem dla osoby w potrzebie. W jakich sytuacjach powinniśmy udać się do prawnika?
Spisanie testamentu
Dziedziczenie ustawowe, a także na podstawie testamentu jest w naszym kraju skomplikowaną sprawą. Teoretycznie każdy mniej więcej wie, na czym polega, jednak wciąż pozostaje sporo niedopowiedzeń w tej kwestii, które swoje źródło mają głównie w zagranicznych filmach i serialach. Bardzo często błędnie myślimy, że możemy spisać testament z zaznaczeniem warunków, na jakich będzie odbywać się dziedziczenie. Tymczasem jest to nieprawda, gdyż w żaden sposób nie możemy zastrzec pod jakimi warunkami będzie odziedziczony majątek przez poszczególne osoby. Ze względu brak wystarczającej wiedzy warto skorzystać z pomocy notariusza, który spisze wspólnie z nami testament i wyjaśni wszelkie nieścisłości. Choć usługa prawna w zakresie spisania testamentu nie jest tania, dokument ten jest w zasadzie niepodważalny. Inaczej jest w przypadku testamentu spisanego odręcznie na kartce lub co gorsza, na komputerze. Wtedy spadkobiercy lub osoby nieuwzględnione w testamencie mogą dochodzić jego autentyczności, co znacznie wydłuża proces zamknięcia testamentu i przekazania majątku osobom uprawnionym.
Rozwód i separacja
Po latach małżeństwa niektóre pary podejmują decyzję o rozwodzie. Jeżeli jest on przeprowadzony w pokojowej atmosferze, na podstawie decyzji obojga współmałżonków i bez żadnych niedomówień w kwestii podziału majątku, pomoc prawnika nie będzie konieczna lub ograniczy się tylko do kwestii formalnych. Jeśli jednak druga strona nie chce pójść na ugodę lub pojawiają się problemy w kontekście majątkowym czy też opieki nad dziećmi, konieczne będzie skorzystanie z usług prawnych. Sprawa rozwodowa jest sama w sobie skomplikowanym procesem, w którym pierwszorzędną rolę grają emocje. Warto jednak pamiętać, że słów wypowiedzianych przed sądem nie można cofnąć, a zachowanie na rozprawie rozwodowej może mieć znaczny wpływ na decyzję sądu. Powierzamy więc kwestię reprezentacji prawnikowi, który panuje nad emocjami, a co więcej podpowie nam najkorzystniejsze dla nas rozwiązania. Często bowiem nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jakiej rzeczywiście sytuacji prawnej się znajdujemy. Nie wiemy, czego możemy oczekiwać od drugiego współmałżonka po rozwodzie i jakie mamy wobec niego obowiązki. Prawnik wyjaśni nam wszystkie kwestie sporne i takie, co do których w dalszym ciągu mamy wątpliwości.
Walka z ubezpieczycielem
Już niejednemu z nas zdarzyło się podpisać umowę ubezpieczeniową, która finalnie okazała się tylko sposobem na wyciągnięcie od nas pieniędzy. Ochrona ubezpieczeniowa była fikcją, dzięki której co prawda mogliśmy spać spokojnie, jednak gdy spotkało nas zdarzenie losowe, ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania powołując się właśnie na ogólne warunki ubezpieczenia. Rzeczywiście, bardzo często zawierają one klauzule, które pozwalają ubezpieczycielowi uchylić się od wypłaty odszkodowania, jednak zawsze można próbować dochodzić swoich praw w sądzie. Należy to jednak zrobić z pomocą adwokata, który świadczy profesjonalne usługi prawnicze w Gdańsku w kwestii dochodzenia praw od ubezpieczycieli. Warto dodać, że choć tego typu sprawy często ciągną się latami, mamy dużą szansę na wygraną. Ubezpieczyciel nie może bowiem zawierać w umowie zapisów, które z góry eliminują możliwość wypłaty odszkodowania. Oczywiście pozostaje jeszcze udowodnić, że dochowaliśmy należytej staranności, jednak w tym przypadku znowu mogą nam pomóc usługi prawnicze, dzięki którym prawnik powie nam, co dokładnie mamy zrobić i jakie dowody przedstawić. Dodatkowo coraz więcej osób zaczyna walkę o swoje prawa z ZUS-em, który ubezpiecza osoby opłacające składki ubezpieczeniowe. Nadużycia ze strony tej instytucji były szeroko komentowane przez osoby poszkodowane, dlatego też coraz więcej ofiar bezprawnych decyzji ZUS-u decyduje się walczyć w sądzie. Sprawy mogą dotyczyć błędnego obliczania wysokości emerytury, odmowy prawa do renty w przypadku osób niepełnosprawnych czy też zawieszenie zasiłku chorobowego kobiecie w ciąży. Tutaj również przyda się pomoc prawnika, który dzięki profesjonalnym usługom prawnym jest w stanie przyspieszyć tok sprawy, a także doradzić nam, o co dokładnie warto walczyć z ZUS i jakie mamy prawa.
Korzystanie z usług prawniczych często wydaje się całkowicie zbędne, jednak w rzeczywistości dobry prawnik nierzadko może nas uratować z dużych kłopotów lub dzięki doświadczeniu i wiedzy wywalczyć dla nas spore korzyści. W wyżej wymienionych kwestiach zawsze lepiej poradzić się prawnika, a życie pokazuje, że zawsze, kiedy tylko mamy wątpliwości, dobrze jest udać się na konsultację do kancelarii prawniczej .