Nurkowanie jest czymś, co z pewnością nie należy do najbardziej powszechnych i najczęściej praktykowanych rzeczy na świecie. Czyni to z niego coś specjalnego i unikalnego, a w połączeniu z tym, jak niezbadany jest obecnie świat podwodny, jednocześnie fascynującego i intrygującego https://zanurkowani.pl/o-nas/. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się szkolenia nurkowe. Jak jednak podejść do takowego, co powinniśmy przygotować i z czym będziemy musieli się liczyć? Dlaczego tak właściwie powinniśmy je przejść? To tylko niektóre z rzeczy, na których skupimy się w tym wpisie.

Szkolenia nurkowe – dlaczego warto?

Choć wiele osób szkolenia nurkowe traktuje jako coś wyłącznie dla pasjonatów nurkowania, tak właściwie są one przeznaczone dla każdego, kto choć trochę interesuje się głębią mórz i oceanów, a chce powiązać z nimi czy to swoje hobby, czy też pracę. Szkoleń tych warto się podjąć, bo:

  • pozwalają na legalne nurkowanie – wyłącznie dzięki certyfikatowi wręczane po ich ukończeniu możemy nurkować przy użyciu profesjonalnego sprzętu, bez obecności opiekuna,
  • są furtką do kariery – mnóstwo osób, które ukończyło szkolenia nurkowe znajduje pracę w zawodzie związanym właśnie z nurkowaniem – a tego typu zawodów jest kilkanaście,
  • potrafią dać zalążek świetnej pasji – nurkowanie to coś, co gwarantuje niezapomniane wspomnienia, przygody, a przede wszystkim możliwość zbadania tego, co ludzkości nie jest jeszcze do końca znane,
  • są świetne do poznawania nowych ludzi – społeczność nurków jest bardzo zżyta ze sobą, dzięki czemu szkolenia tego typu potrafią być przepustką do wielu nowych znajomości, często na całe życie. Solidnych, bo bazujących na wspólnej pasji.

Najprzydatniejsze informacje na temat szkoleń nurkowych

Szkolenia nurkowe wydają się niczym nie odstawać od szkoleń w jakiejkolwiek innej branży. Tymczasem jednak istnieje mnóstwo rzeczy, które powinniśmy wiedzieć jeszcze zanim po nie sięgniemy. Pięć spośród nich prezentujemy poniżej:

  1. Istnieje sporo federacji, które przygotowują do bycia płetwonurkiem i choć szkolenia w większości z nich nie odbiegają zbytnio od tych oferowanych przez innych, przynajmniej w kontekście tego, co uczą, różnią się procedury, ale i oczywiście kadra instruktorów, która będzie nas szkolić. Różnic można dopatrywać się również w procesie szkolenia – tym, w jaki sposób jest ułożony jego harmonogram, ile zajęć odbywa się na basenie, a ile na otwartych wodach oraz ile godzin trwa samo szkolenie i gdzie odbywa się egzamin. Nie zawsze miejscem jego pochodzenia są wody w Polsce.
  2. Podejmując się kursu nurkowania nie musimy posiadać specjalistycznego sprzętu – ten zostanie nam dostarczony przez centrum szkoleniowe. Istnieją jednak elementy, które warto posiadać swoje – dokładnie tak, jak w przypadku większości chociażby sportów. Mowa tutaj o takich elementach wyposażenia, z którymi mamy największy kontakt, a które mogą wpływać na nasze poczucie higieny i czystości.
  3. Maska i fajka to zatem podstawa. To sprzęt, który powinniśmy mieć jeszcze zanim podejmiemy się szkolenia. Najlepiej jest zaopatrzyć się w takie najwyższej jakości – jako że to one mają największy i najbardziej bezpośredni wpływ na komfort naszego nurkowania, nie powinniśmy na nich oszczędzać, wybierając najtańszy sprzęt z popularnej sieciówki. Jeżeli nie mamy pewności co do tego, które wybrać, zawsze możemy poprosić o poradę naszego instruktora – ten z chęcią wskaże nam sprzęt naprawdę godny uwagi, przetestowany przez profesjonalistów i po prostu sprawdzający się w akcji.
  4. Nie musimy posiadać własnego sprzętu – również po ukończeniu szkolenia, nie musimy zaopatrywać się we własny sprzęt (choć warto zakupić te podstawowe elementy, o których wspomnieliśmy wcześniej). Certyfikowani nurkowie mogą go bowiem wypożyczać w chwili zaistnienia takiej konieczności.
  5. Szkolenia w dużej mierze odbywają się w basenie – lwia część szkoleń nurkowych ma miejsce w specjalnie do tego przystosowanym basenie. Dopiero pod koniec każdego z kursów prowadzone jest kilka zajęć na otwartych wodach. Szkolenie, jak już wcześniej nadmieniliśmy, zawsze kończy się egzaminem, po którym otrzymuje się certyfikat. Podczas gdy kurs zazwyczaj rozgrywa się w basenach i wodach w Polsce, egzamin bardzo często przeprowadza się w ciepłych chorwackich lub egipskich wodach, gdzie warunki do tego są znacznie bardziej sprzyjające. Warto zapoznać się z zasadami dotyczącymi tego w konkretnej federacji – zwłaszcza, jeśli nasze oczekiwania względem miejsca odbywania czy to egzaminu, czy też szkolenia nurkowego są ściśle przez nas ustalone.

Podsumowanie

Istnieje wiele przyczyn, za sprawą których szkolenia nurkowe cieszą się obecnie tak dużym zainteresowaniem https://zanurkowani.pl/kontakt/. Tą główną jest zdecydowanie fakt, że nie należą do standardowych, ani też typowych hobby – potrafią być furtką do mnóstwa niezapomnianych przygód, a w wielu przypadkach również i zawodów, łączących pasję z czymś, co przyniesie nam zarobek. Jeżeli więc choć trochę interesujemy się tą tematyką, powinniśmy czym prędzej się nimi zainteresować. Możemy na tym tylko zyskać.