Kostka brukowa – spotykamy ją wszędzie, na ulicach, placach, chodnikach, prywatnych posesjach. Można ją kłaść na każdej nawierzchni. Dostępna jest w różnych kształtach, kolorach, a najpopularniejsze z nich to kamień i beton. Jej wybór jednak wcale nie jest taki łatwy, jakby się nam wydawało. Trzeba bowiem poznać kilka istotnych parametrów, bo nie każdy bruk będzie się nadawał na te same nawierzchnie.
Jaką kostkę betonową wybrać w zależności od grubości?
Są różne grubości kostki betonowej:
- 4 cm – służą do wykładania tarasów, ścieżek ogrodowych i chodników – wszystkich tych miejsc, gdzie będzie się odbywał wyłącznie ruch pieszym;
- 6 cm – nadają się do utwardzania nawierzchni na przydomowe pojazdy i pod garaż . Można je układać wszędzie tam, gdzie przewidywany jest niezbyt intensywny ruch samochodów osobowych, terenowych i busów dostawczych o masie nie przekraczającej 3,5 tony;
- 8 cm – przeznaczone są do utwardzania dróg i placów, po których będą jeździły, poza wymienionymi przy kostce sześciocentymetrowej pojazdami, także samochody ciężarowe;
- 10 cm – wytrzymują intensywny ruch ciężkich pojazdów, są polecane na nawierzchnie placów przemysłowych.
Wybór kostki brukowej należy więc uzależnić przede wszystkim od powierzchni, na jakiej ma być ona układana. My dzisiaj skupimy się na kostce przemysłowej – tej o grubości 8 centymetrów. Współcześnie jest ona chętnie stosowana przez architektów i wykonawców w nowoczesnych aranżacjach parków, pasaży, osiedli, gdyż można ją układać w przeróżne, estetyczne wzory. Przestrzenie z kostką brukową robią prawdziwe wrażenie dzięki monochromatycznej kolorystyce, uporządkowaniu, które wizualnie jest przyjazne i bardzo funkcjonalne.
Kostka brukowa przemysłowa 8 cm
Ośmiocentymetrowa kostka brukowa przemysłowa jest najbardziej klasyczną, ekonomiczną i standardową z dostępnych na rynku wyborów. Przeznaczona do wspomnianych już wcześniej powierzchni przemysłowych, które są obciążone dużym ruchem kołowym, a więc – chodników, parkingów, placów magazynowych. Stosuje się ją wszędzie tam, gdzie na nawierzchnię będą działały duże siły i obciążenia.
O walorach praktycznych, popularności i wszechstronnemu zastosowaniu kostki brukowej 8 – centymetrowej świadczy prostota i klasyczny wzór – tradycyjny design. Jest ona bowiem nie tylko funkcjonalna, ale i elegancka. Kostkę taką można układać na wiele sposobów, między innymi: rzędowo, jodełkowo czy też w sposób mieszany. Bogata kolorystyka dodatkowo rozszerza zakres zastosowań oraz możliwość tworzenia barwnych wzorów.
Zalety 8 cm kostki brukowej:
- jest odporna na ścieranie;
- nie straszne jej żadne warunki atmosferyczne – śnieg, grad, mróz, czy też wysokie temperatury i burze z ulewami;
- jest bardzo mocna i wytrzymała na wszelkiego rodzaju obciążenia;
- jest także odporna na działanie środków chemicznych i soli;
- nie osadzają się na niej żadne naloty, porosty, grzyby czy mchy;
- kostka betonowa zapewnia antypoślizgowość nawierzchni – ale pod warunkiem, że jej warstwa licowa nie była szlifowana.
Wybór kolorów i wzorów zależą od indywidualnych preferencji nabywcy. Bezproblemowe utrzymanie porządku i czystości takiej kostki sprawi, że będzie ona świetnie wyglądać pomimo częstego użytkowania. Kostkę betonową charakteryzuje więc estetyka i spójność z otoczeniem. Bruk z betonowej kostki cechuje się również bezproblemowym układaniem.
Jedno – czy dwuwartstwowa?
Jednowarstwowa kostka betonowa nie ma dobrych parametrów, jak elastyczność i wytrzymałość. Zdecydowanie lepszym wyborem natomiast będzie zakup kostki dwuwarstwowej. Ona posłuży na lata – składa się z warstw: konstrukcyjnej (beton z dodatkiem żwiru), oraz warstwy wykończeniowej, odpowiadającej za wygląd.
Waga palety kostki 8 cm
Standardowa paleta uniwersalnej betonowej kostki ośmiocentymetrowej waży 180 kilogramów.
Na co zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową 8 cm?
Wybierając kostkę, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej gatunek i wygląd.
Kostkę najlepiej kupować w miejscu sprawdzonym. Najlepiej w takim, gdzie możemy się doradzić chociażby doświadczonego sprzedawcy. Przed podjęciem decyzji o zakupie czy zleceniu budowy na przykład parkingu przy użyciu właśnie bruku, zalecamy doradzić się fachowca w tej dziedzinie. Firmy i dystrybutorzy pomogą dobrać nie tylko rodzaj, ale także kolor i wzór całego podłoża, krawężniki i obrzeża.
Polecamy szczególnie:
- brukarstwo w Goleniowie https://www.dom-pl.com/kolekcja-burlington-2-0/
- kostka brukowa Świnoujście https://www.dom-pl.com/kolekcja-wood-2-0/
- kostka brukowa Świnoujście https://www.dom-pl.com/oferta-kostka-brukowa/
Znak PN-EN 1338
Aby kostka spełniała nasze najwyższe wymagania, co do jakości, powinna mieć znak PN-EN 1338. Taki znak daje nam gwarancję, że podczas produkcji kostki były poddawane surowym normom dotyczących materiałów, właściwości i wymagań.
Warto wiedzieć, że norma PN-EN 1338 ma zastosowanie do prefabrykowanych kostek brukowych betonowych i innych elementów przeznaczonych do ruchu pieszego i kołowego, jak:
- strefy dla pieszych;
- ścieżki rowerowe;
- parkingi samochodowe, stacje paliw;
- drogi, autostrady;
- obszary przemysłowe – w tym doki i porty;
- nawierzchnie brukowe na lotniskach;
- przystanki autobusowe.
Zakup markowej kostki wiąże się więc z solidnością, wytrzymałością na lata, aczkolwiek to kwestie finansowe zwykle determinują ostateczny wybór.