Friday, April 19th, 2024

 Sportowcy amatorzy i ich problemy

Ruch fizyczny jest dobry dla naszego zdrowia. W tej sprawie wszyscy lekarze są co do tego zgodni i zalecają ruch każdemu, kto do nich przychodzi, czy to jako profilaktykę, czy to w przypadku kiedy pojawiają się różnego rodzaju problemy, takie jak nadwaga, cukrzyca oraz inne choroby cywilizacyjne. Brak ruchu jest jednym z głównych czynników, który właśnie odpowiada za choroby cywilizacyjne, różnego rodzaju zwyrodnienia w obrębie układu kostnego i szeroko pojętego układu ruchu. Często jest tak, że osoba, która rekreacyjnie uprawia sport, pragnie czegoś więcej i zaczyna trenować coraz częściej, włączając w to czasem starty w zawodach czy rywalizację ze znajomymi. Bardzo często w takiej sytuacji może jednak dochodzić do różnego rodzaju przeciążeń oraz problemów z układem ruchu. W jaki sposób możemy temu przeciwdziałać lub w jaki sposób poradzić sobie, jeżeli tego typu schorzenia już u nas wystąpiły.

Zobacz także:

Różnice pomiędzy sportowcami zawodowymi oraz amatorami

Przede wszystkim musimy sobie wyjaśnić, na czym polega różnica pomiędzy sportowcem amatorem a sportowcem profesjonalnym. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to, że sportowiec profesjonalny jest to najczęściej osoba, która daną dyscyplinę sportu trenuje od wczesnych lat dziecięcych lub młodzieńczych. Z tego to powodu sportowcy ci, mają oczywiście zdecydowanie lepsze wyniki niż amatorzy. Wynika to jednak nie tylko z samego faktu, że odbywają dłużej oraz częściej treningi, ale przede wszystkim dlatego, że trening, który jest realizowany latami, wzmacnia wszystkie najbardziej zaangażowane partie ciała, przez co taki sportowiec jest mniej narażony na kontuzje. Dodatkowo musimy podkreślić, że sportowcy czy to dzieci, czy to osoby dorosłe, mają trenerów i to trenerzy najczęściej dobierają im rodzaj treningu, poziom obciążenia treningowego. Najczęściej trenerzy są również zaznajomieni z kwestiami biomechanicznymi oraz są bardzo często wspierani przez lekarzy fizjoterapeutów. Za najlepszymi sportowcami na świecie stoi tak naprawdę cały sztab ludzi, którzy cały czas myślą i planują, w jaki sposób poprowadzić tego sportowca, aby osiągać jak najlepsze wyniki i jednocześnie, aby nie uległ on kontuzji. Nawet jednak w takich sytuacjach, uniknięcie kontuzji nie zawsze jest możliwe, o czym najczęściej dowiadujemy się z czołówek gazet. Niemniej jednak sportowiec amator, który zacznie zwiększać swoje obciążenia treningowe, jest na kontuzje narażony kilkukrotnie bardziej, przede wszystkim dlatego, że nie potrafi sobie najczęściej prawidłowo dobrać treningu, a po drugie, że w treningu popełnia często wiele błędów.

Co zrobić, jeżeli przydarzyła się nam kontuzja lub zaczynamy odczuwać dolegliwości?

Jeżeli uprawiając amatorsko sport, zaczynamy odczuwać pewnego rodzaju dolegliwości, bądź po prostu przydarzyła się nam kontuzja, która uniemożliwia trening (ewentualnie jeżeli obawiamy się, że dalszy trening może tę kontuzję pogłębić), to przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z fizjoterapeutą bądź rehabilitantem. Pierwszym najbardziej intuicyjnym oraz naturalnym kierunkiem, w którym powinniśmy się udać, jest poradnia rehabilitacyjna. Wynika to przede wszystkim z tego, że poradnia rehabilitacyjna świadczy usługi w ramach NFZ, więc jeżeli nie mamy pieniędzy na to, aby udać się po prywatną poradę, to jest to oczywiście najlepszy możliwy sposób. Poradnia rehabilitacyjna skieruje nas do odpowiedniego lekarza, a po zdiagnozowaniu przyczyny bólu bądź dyskomfortu, zostaniemy skierowanie do fizjoterapeuty. Poradnia rehabilitacyjna nie w każdym wypadku oczywiście będzie w stanie zaoferować nam całkowite leczenie naszej dolegliwości, jednak jeżeli uda się nam dostać w poradni rehabilitacyjnej na przynajmniej kilka wizyt refundowanych, to zdecydowanie zmniejszamy koszty związane z leczeniem. Poradnia rehabilitacyjna prywatna również nie jest złym rozwiązaniem, szczególnie dlatego, że mamy tam możliwość wyboru wielu specjalistów.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu kontuzji?

Oczywiście zawsze najlepiej jest kontuzjom zapobiegać, niż je leczyć, dlatego, jeżeli zaczynamy trening, to powinniśmy najpierw dobrze się nad tym treningiem zastanowić. Najlepszą możliwą opcją jest zatrudnienie trenera personalnego, który dobierze nam odpowiedni trening oraz jego natężenie, jak również zaleci nam, co powinniśmy robić, aby kontuzji uniknąć. Trener personalny najczęściej posiada przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu fizjoterapii, dzięki czemu, jeśli mamy na przykład już jakieś problemy z układem ruchu, będzie w stanie również pod tym kątem dobrać nam trening. Oczywiście nie każdego stać na zatrudnienie trenera personalnego, ponieważ wiąże się to z pewnymi kosztami, dlatego minimum co powinniśmy zrobić, znaleźć wiele rzetelnych i bardzo często darmowych informacji o treningu. Bardzo wielu sportowców czy osób uprawiających sport na poziomie zaawansowanym, ma swoje blogi lub kanały z firmami, w których to doradzają, w jaki sposób trenować. Istnieje również wiele ciekawych pozycji książkowych, nad którymi można się zastanowić.