Co daje terapia narkotykowa? Kiedy pojawiają się podejrzenia związane z uzależnieniem narkotykowym – musimy szybko reagować. Aby skutecznie walczyć z tą chorobą, powinniśmy wcześniej poznać zestaw merytorycznych informacji na temat objawów czy też leczenia.
Jaką definicję ma narkomania? Jakie cechy są charakterystyczne dla uzależnienia od narkotyków? Jakie metody leczenia uzależnienia od narkotyków możemy wyróżnić? W jaki sposób wygląda terapia narkotykowa?
Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Narkomania – jaką ma definicję?
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania związane z narkomanią, w pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, czym ona tak właściwie jest. Otóż gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie tego pojęcia, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że jest to pewna postępująca choroba, której to podłożem jest uzależnienie od środków odurzających, które zawarte są w narkotykach.
Uzależnienie od narkotyków niesie ze sobą szereg przykrych konsekwencji. Przede wszystkim dochodzi do zatrucia naszego organizmu, co w konsekwencji powoduje, że powoli się on wyniszcza. Bardzo często tego typu postępowanie procesu prowadzi do śmierci. Dlatego też w przypadku, kiedy podejrzewamy, że bliska osoba regularnie zażywa zakazane substancje, wówczas należy zaproponować prywatny ośrodek leczenia uzależnień narkomanii.
Jeśli natomiast sami zauważymy, że mamy problem z substancjami psychoaktywnymi, wówczas powinniśmy rozpocząć leczenie uzależnień narkotykowych.
Jakie cechy są charakterystyczne dla uzależnienia od narkotyków?
Uzależnienie od narkotyków jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, dlatego też tak ważne jest, aby poznać charakterystyczne cechy i objawy. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie terapii dla uzależnionych, aby uniknąć przykrych konsekwencji.
Jednym z symptomów wcześniej wspomnianego uzależnienia jest przymus sięgania po kolejne dawki substancji odurzającej. Warto w pierwszej kolejności wspomnieć, że narkoman stosunkowo szybko traci kontrolę nad przyjmowaną substancją. Pomimo szczerych chęci odstawienie jej nie jest możliwe lub okazuje się być bardzo problematyczne.
Charakterystycznym znakiem ostrzegawczym dla osób z otoczenia jest zmiana sposobu bycia osoby uzależnionej. Staje się ona bardzo drażliwa, a także wpada w nieuzasadnioną nerwowość. Wszelkie dziedziny życia stają się obojętne, natomiast wcześniej były bardzo istotne.
Doskonałym przykładem może być chociażby kontakt z przyjaciółmi, obowiązki szkolne i zawodowe, hobby. Warto wspomnieć o kilku innych symptomach. Jednym z nich jest próba zdobycia nielegalnych substancji za każdą cenę. Z reguły zwiększają się przyjmowane dawki substancji odurzających, dodatkowo pojawiają się objawy abstynencyjne zaraz po odstawieniu narkotyków.
Jeśli powyższe symptomy występują u danej osoby, wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być leczenie uzależnień od narkotyków.
Leczenie uzależnienia od narkotyków- jakie metody możemy wyróżnić?
W pierwszej kolejności musimy zdawać sobie sprawę z tego, że sposób leczenia uzależnienia od narkotyków dobierany jest w zależności od stopnia zaawansowania problemu. Każdorazowo ocenia się indywidualną sytuację pacjenta, przez co możliwe jest podjęcie trafnej decyzji. W dzisiejszych czasach powszechne są trzy metody: krótkoterminowa, stacjonarna średnioterminowa i stacjonarna długoterminowa.
Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że podejmowana jest na oddziałach szpitalnych, które zajmują się terapią. Polega to na tym, że łączy się opiekę medyczną, farmakologiczną, a także konsultacje psychologiczną. Leczenie trwa 6-8 miesięcy i wykorzystywane jest także w ośrodku dla narkomanów. Leczenie średnioterminowe to wszelkie programy terapeutyczne, natomiast leczenie długoterminowe często trwa nawet do dwóch lat. Jego założeniem jest nie tylko terapia, ale również rozwój umiejętności społecznych.
Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/ jest niezwykle ważna, aby móc rozpocząć normalne funkcjonowanie.
W jaki sposób wygląda terapia narkotykowa?
Pierwszym, jednocześnie najważniejszym krokiem leczenia odwykowego jest skuteczna diagnoza problemu. W późniejszym czasie następuje detoksykacja, która pozwala pokonać zespół abstynencyjny. Całość polega na tym, że odtruwa się organizm z toksyn, które były dostarczane przez dłuższy okres czasu. Uzupełnia się poziom elektrolitów, potasu, magnezu, witamin, soli mineralnych.
Detoks przeprowadzany jest w warunkach szpitalnych lub ambulatoryjnych. Warto wspomnieć o tym, że odtrucie z reguły jest konieczne w przypadku ostrego zatrucia wchłoniętą toksyną z narkotyku. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że w takich przypadkach detoksykacja przeprowadzana jest w ośrodkach silnych zatruć, ewentualnie na oddziałach szpitalnych.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że uzależnione osoby biorą również udział w spotkaniach z terapeutą, a także w terapii grupowej- specjaliści nauczają tam mechanizmów, które rządzą nałogiem.