Thursday, April 25th, 2024

Doskonała alternatywa dla tradycyjnych hal

Różnego rodzaju hale są niezbędne. Urządza się w nich magazyny, hale produkcyjne, Służą też do innych, niekoniecznie produkcyjnych celów. Do niedawna hala kojarzyła się z dużą, murowaną konstrukcją. Obecnie coraz częściej stosowane są inne rozwiązania, prostsze do postawienia oraz tańsze.

 

Murowana czy namiotowa?

W wielu przypadkach potrzebne są duże, obszerne pomieszczenia. Hali wymaga przemysł, handel, sport, a nawet imprezy kulturalne. Jeszcze niedawno jedyną możliwością była budowa tradycyjnej, murowanej hali. Sam proces budowy nie jest najszybszy, a dodatkowo wymagane są różne dokumenty, z projektem i pozwoleniem na budowę na czele. 

Niedawno pojawiły się inne rozwiązania, czyli hale namiotowe. To lekkie konstrukcje, które bez problemu można postawić w dowolnych miejscach. Mają sporo zalet. Przede wszystkim można je wielokrotnie wykorzystywać w różnych miejscach. Dlatego takie hale często wykorzystuje się podczas różnych plenerowych imprez.

Halę bez problemu można ogrzewać, doprowadzić do niej wodę i kanalizację. Dzięki temu może być użytkowana także zimą, co pozwala poszerzyć zakres jej zastosowania. Dla wielu ważna jest możliwość idealnego doboru hali namiotowej do potrzeb inwestora. Odpowiednia wielkość hal namiotowych https://www.nowhal.pl/hale-namiotowe-zachodniopomorskie/ jest bardzo istotna, bo wiążą się z tym koszty jej zakupu, postawienia czy też wypożyczenia. Jest to więc rozwiązanie idealne dla nowych firm.

Interesującą opcją jest możliwość wypożyczenia hali namiotowej. To propozycja skierowana do firm i osób, które potrzebują obszernego pomieszczenia na jednorazowe wydarzenie.

 

Konstrukcja hal

Hale namiotowe mają stosunkowo prostą konstrukcję. Ogólnie składają się się z konstrukcji oraz poszycia namiotu. Konstrukcja może być wykonana ze stali, zwykle ocynkowanej ogniowo, lub z profili aluminiowych. W zależności od potrzeb można ją zakotwić do fundamentu lub zastosować konstrukcję składaną. Konstrukcje składane mogą mieć napęd ręczny lub automatyczny.

W halach namiotowych można też zastosować różnego rodzaju kształty dachów. Najczęściej wybierane są dachy łukowe, dwuspadowe oraz czterospadowe. Wybór konstrukcji i kształtu dachu zależy oczywiście od przeznaczenia i potrzeb.

Wybraną konstrukcję najczęściej pokrywa się poszyciem z PCV. Stosowane są także inne pokrycia, m.in. z blachy trapezowej i płyt warstwowych. Zastosowanie płyt warstwowych sprawia, że hala jest bardzo dobrze izolowana termicznie. Poszycie z blachy i płyt warstwowych montuje się nieco dłużej niż membranę z PCV. 

Kolory poszyć mogą być bardzo różne, w zależności od zamówienia. Można też montować różnego rodzaju bramy czy oświetlenie. Często spotyka się też napisy reklamowe na ścianach hal namiotowych

Hale namiotowe mogą też być produkowane w postaci segmentów (modułów). Dzięki nim można postawić halę praktycznie dowolnej wielkości. Hale modułowe można też bez problemu rozbudowywać dostosowując je do rosnących potrzeb.

 

Kiedy stosować hale namiotowe

Hale namiotowe mogą mieć bardzo szerokie zastosowanie. Znakomicie mogą zastąpić tradycyjną murowaną halę. Świetnie sprawdzają się jako tzw. obiekty tymczasowe, ale mogą też służyć jako stałe pomieszczenie.

Wiele firm wykorzystuje hale namiotowe https://www.nowhal.pl/hale-namiotowe-warminsko-mazurskie/ jako tańszą alternatywę klasycznych magazynów. Można je szybko zbudować, a gdy staną się niepotrzebne, rozmontować. Ich trwałość producenci oceniają nawet na 30 lat. Dzięki możliwości dostosowania wielkości i ewentualnej późniejszej rozbudowy, będą pełniły funkcje magazynowe nawet lepiej niż tradycyjne budowle. 

Innym zastosowaniem jest wykorzystanie ich jako mobilnych hal przemysłowych. Bardzo chętnie korzystają z hal namiotowych rolnicy, którzy mogą w nich składować płody rolne lub schować sprzęt rolniczy. 

Od pewnego czasu hale namiotowe są często używane jako hale sportowe. Koszty takiego zadaszenia kortów tenisowych czy lodowiska są zdecydowanie mniejsze niż budowa klasycznego budynku. 

Nie można też zapominać o różnego rodzaju imprezach kulturalnych i rozrywkowych, gdy hale namiotowe zastępują salę widowiskową. Coraz popularniejsze są np. przyjęcia weselne w plenerze, przy wykorzystaniu hali.

 

Jak postawić halę namiotową

Jedną z wielu zalet hal namiotowych jest łatwość jej stawiania. Dotyczy to nie tylko samych prac, ale także formalności, które trzeba spełnić. Regulują to przepisy prawa budowlanego Jeśli hala ma być obiektem tymczasowym (sezonowym), wykorzystywanym do 120 dni, to wystarczy zgłoszenie do odpowiedniej jednostki (starostwo powiatowe lub wydział budownictwa w urzędzie miasta). Natomiast hala, która będzie stała dłużej, wymaga klasycznego pozwolenia na budowę.

W zgłoszeniu należy wskazać termin rozpoczęcia prac montażowych, zakres i rodzaj tych prac, sposób ich wykonywania, a także termin rozbiórki lub postawienia hali. Wniosek musi też zawierać oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane. Jeśli w ciągu 21 dni organ nie wniesie sprzeciwu, to znaczy, że jest zgoda na budowę.

Hale namiotowe wymagają terenu wypoziomowanego i utwardzonego. Można je montować na powierzchniach asfaltowych, brukowanych czy przy pomocy stóp betonowych.