Monday, May 27th, 2024

Poradnik dla osób wypożyczających samochody

Wypożyczalnia samochodów to miejsce, w którym możemy wynająć dowolnie przez siebie wybrane auto. Tego typu firmy powstają coraz częściej. Bardzo duża liczba osób rezygnuje z zakupu drogiego samochodu, ponieważ woli wynajmować różne pojazdy. W dzisiejszym artykule tłumaczymy, czym należy kierować się przy wynajmowaniu samochodu z wypożyczalni, aby zawsze być w pełni zadowolonym. Tłumaczymy, czym dokładnie trzeba kierować się przy podejmowaniu ostatecznej decyzji. Niniejszy poradnik zawiera szereg niezbędnych informacji potrzebnych każdemu, kto myśli o tym, aby zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej wypożyczalni samochodów.  

Wypożyczalnia samochodów – nie wolno zapomnieć o wszystkich formalnościach 

Każdy kierowca, który do tej pory jeszcze nie korzystał z usług jakiejkolwiek wypożyczalni samochodów, z pewnością zastanawia się nad tym, jakie dokumenty będą musieli przynieść, aby cała procedura wynajmu zakończyła się w sposób pomyślny. Podstawową kwestią, o której należy wiedzieć, jest fakt, iż cały proces wynajmowania samochodu z profesjonalnej wypożyczalni jest bardzo prosty i łatwy – nie musimy obawiać się, iż będziemy musieli spełniać ogromną liczbę formalności. Każda dobra wypożyczalnia samochodów ogromny nacisk kładzie na to, aby cała procedura wynajmu samochodów była jak najkrótsza.  Umowę wynajmu samochodu z wypożyczalni mogą podpisywać osoby pełnoletnie, które posiadają prawo jazdy minimum od roku. Warto jednak wiedzieć o tym, iż w ostatnich latach coraz więcej wypożyczalni zdecydowało się na podwyższenie minimalnej granicy wieku do 21 lat. Wypożyczenie pojazdu z profesjonalnej wypożyczalni samochodów wygląda w taki sposób, że albo zamawiamy wybrany przez siebie samochód za pośrednictwem strony internetowej danej wypożyczalni bądź dzwonimy na infolinię i wszystkie sprawy w tym zakresie załatwiamy telefonicznie. Trzeba ustalić miejsce, w którym będziemy odebrać wypożyczony samochód. Można oczywiście zdecydować się na odbiór samochodu w biurze wypożyczalni samochodów. Warto też ustalić dokładną godzinę odbioru pojazdu. W przypadku, gdy zdecydowaliśmy się na wybór opcji podstawienia samochodu, to wówczas pracownik wypożyczalni samochodów przyjedzie we wskazane przez nas miejsce zamówionym samochodem. Będzie miał ze sobą umowę najmu oraz specjalny protokół przekazania samochodu klientowi. Obowiązkiem klienta jest z kolei okazanie dowodu osobistego, ważnego prawa jazdy oraz dokładne zapoznanie się z warunkami przywiezionej przez przedstawiciela wypożyczalni samochodów umowy. 

 

Polecamy:

 

Co powinno znajdować się w umowie wynajmu samochodu z wypożyczalni?

Każda wypożyczalnia samochodów ma trochę inne warunki skierowane wobec swoich klientów. W większości przypadków kierowcy decydują się na wybranie opcji wynajmu krótkoterminowego. Usługa ta polega na tym, iż płacimy najem za każdy dzień, w którym użytkowaliśmy dany samochód. Koszty w takich przypadkach wynoszą około 80 złotych za dobę. Z kolei w sytuacji, gdy decydujemy się na wynajem samochodu na dłuższy okres czasu, wówczas dzienny koszt wynajmu samochodu https://automaks.pl/wypozyczalnia-samochodow/ oczywiście staje się o wiele tańszy. Wybrane wypożyczalnie samochodów decydują się również na udostępnienie swoim klientom wypożyczenie samochodu bez udziału własnego. Udziałem własnym jest kaucja. Z takiej możliwości nie można jednak skorzystać wtedy, gdy wynajęty przez nas samochód jest bardzo wysokiej wartości. Wtedy konieczne jest wpłacenie kaucji. 

Ubezpieczenie samochodu to podstawa

Umowa wynajmu samochodu powinna zawierać szereg istotnych informacji o ubezpieczeniu, które w ramach wynajmu przysługuje klientowi. Każda dobra wypożyczalnia samochodów powinna zagwarantować nam pełen pakiet ubezpieczenia w cenie podstawowej bądź w ostateczności możliwie najszerszą ochronę. Jest to niezwykle istotne dlatego, że jeśli zdarzy się nam wypadek bądź kolizja, to bez ubezpieczenia może się to wiązać z bardzo wieloma przykrymi konsekwencjami. Niektóre firmy umożliwiają również swoim klientom uiszczenie niewielkiej dopłaty w celu uzyskania polisy rozszerzonej. Samochód, który wynajmujemy, zawsze powinien być ubezpieczony. Ta kwestia jest jedną z najważniejszych, dlatego w żadnym wypadku nie wolno o niej zapominać. Kolejną kwestią, o której nie możemy zapominać, jest to, że w przypadku, gdy zamierzamy wyjechać poza granice Polski, to musimy zgłosić ten fakt do wypożyczalni samochodów. Jest to istotne, ponieważ będzie trzeba określić kwestię wysokości polisy oraz jej rodzaj. Największą popularnością cieszy się obecnie ubezpieczenie CDW. Jest to ubezpieczenie od uszkodzenia samochodu. Gdy planujemy wyjazd za granicę, dobrym pomysłem jest również wzięcie ubezpieczenie wkładu własnego. Wówczas w przypadku wystąpienia szkód poza granicami naszego kraju, nie będziemy zobowiązani do pokrywania części wydatków z tego tytułu z własnej kieszeni. Jak widać, dobra wypożyczalnia samochodów musi wyróżniać się wieloma atutami. Dobra flota pojazdów, atrakcyjne ceny to nie wszystko. Najważniejsze jest ubezpieczenie – bez niego w razie wypadku mogą nas czekać przykre konsekwencje prawne i finansowe.