Sunday, June 23rd, 2024

Jaki materac dla niemowlaka fizjoterapeuta

Jednym z najważniejszych czynników, które rodzice powinni wziąć pod uwagę przy wyborze materaca dla swojego dziecka, jest poziom twardości. Chociaż kuszące jest to, że chcemy, aby dziecko miało miękką jak poduszka powierzchnię, która nam dorosłym wydaje się przytulna, może to być niebezpieczne, jeśli materac do łóżeczka jest miękki.

Dlaczego nie chcesz miękkiego materaca?

Na początek, kości niemowląt wciąż się rozwijają, a ich ciała potrzebują dużo więcej wsparcia niż nasze dorosłe. Dorośli mogą znaleźć komfort i wsparcie w szerokiej gamie materiałów i poziomów twardości, ale dla niemowląt ważne jest, aby pamiętać, że twardsze jest zawsze lepsze. Jeśli Tobie jest wygodnie, prawdopodobnie jest zbyt miękkie dla Twojego dziecka. Dzieci, zwłaszcza noworodki i niemowlęta, nie mają możliwości poruszania się i nie potrafią się dobrze przemieszczać. Dlatego trudniej jest im się podnieść i zmienić pozycję, tak jak dorosłym. Jeśli podczas snu pozostają na plecach, to jedno, ale gdy zaczynają się przewracać na brzuszek, może to stanowić poważne zagrożenie. Bardziej miękki materac, który jest elastyczny na krawędziach, może również zwiększyć szansę na to, że rączki lub nóżki utkną między materacem a łóżeczkiem. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych potencjalnych zagrożeń, najlepiej wybrać twardy materac do łóżeczka z mocnymi krawędziami. Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa ostrzegają również rodziców, aby kładli dzieci do snu na plecach i trzymali wszystkie miękkie materiały (pościel, zabawki itp.) z dala od otoczenia łóżeczka. 

Jak twardy powinien być materac do łóżeczka?

Jaki materac dla niemowlaka fizjoterapeutaChcąc sprawdzić twardość materaców należy naciskać na materac w środku i na krawędziach. Powinien on łatwo się odbijać i nie powinien dopasowywać się do kształtu Twojej dłoni. Tak więc, kiedy testujesz twardość materaca, nie krępuj się naciskać na materac, aby upewnić się, że oprze się on Twojej dłoni. Powinien być nieco twardszy niż wydaje Ci się, że jest to wygodne. Ale zaufaj nam – niemowlęta potrzebują twardszej powierzchni i śpią doskonale! Bezpieczeństwo dziecka jest dla każdego dziecka priorytetem, dlatego warto kupować dla pociech dwustopniowe materace do łóżeczka posiadające odpowiednią twardość. Przed zmianą materaca zalecamy skonsultować się z pediatrą i fizjoterapeutą, ponieważ niektóre dzieci mogą potrzebować więcej czasu na twardszej stronie niemowlęcej. Wybór odpowiedniego materaca może pomóc Twojemu dziecku spać wygodnie i uzyskać dobry sen, którego potrzebuje. Wiele z tych samych czynników, które wpływają na decyzje dotyczące materaca dla dorosłych, może odegrać rolę w wyborze materaca najlepszego dla Twojego dziecka. Czynniki takie jak twardość materaca, redukcja nacisku, neutralność temperatury, wsparcie krawędzi i preferowana pozycja dziecka mogą wpłynąć na wybór materaca.

Wskazówki podczas zakupów

Dostępnych jest kilka różnych rodzajów materacy łóżeczkowych. Możesz wybierać pomiędzy materacami piankowymi, sprężynowymi, z włókien naturalnych, bawełny lub kombinacji powyższych. Jednak, podobnie jak niektórzy rodzice, mogą Państwo preferować materac wykonany na zamówienie z wybranych przez siebie materiałów. Jest to dobry pomysł dla rodziców, którzy chcą używać znacznie mniejszych materacy do łóżeczka dziecięcego o określonych wymiarach. Dodatkową korzyścią jest to, że będziesz wiedział, z jakich materiałów został wykonany materac dla Twojego dziecka. Upewnij się, że materiały użyte do wypchania i pokrycia materaca zostały pozyskane przez Ciebie lub kogoś godnego zaufania. Wszystkie te opcje mogą sprawić, że będziesz zdezorientowany co do tego, który rodzaj materaca jest bezpieczny dla Twojego dziecka. Eksperci twierdzą, że nie ma znaczenia, jakiego rodzaju materaca używasz, o ile jest twardy, a nie miękki, nie ugina się i nie wykazuje żadnych oznak zużycia.

Różne rodzaje materaców

Materace piankowe zazwyczaj nie kosztują tak dużo jak inne materace. Mogą one mieć ochronną osłonę z PCV, która jest łatwa do czyszczenia. Jest to dość powszechne w materacach, które są importowane. Wybierz materac, który ma co najmniej 8cm do 10cm grubości, aby pomóc podtrzymać dziecko podczas snu. Materace sprężynowe wewnętrzne wykonane są ze zwiniętych sprężyn pokrytych warstwą pianki i miękkiej tkaniny bawełnianej. Jedna strona materaca jest zazwyczaj pokryta tkaniną bawełnianą, a druga strona jest czasami pokryta plastikiem. Jeśli alergie lub astma są problemem w twojej rodzinie, możesz chcieć przyjrzeć się antyalergicznym materacom. Posiadają one pikowaną warstwę wierzchnią, którą można łatwo oddzielić od korpusu materaca, oraz są prane w pralce, aby zabić roztocza, które mogą powodować alergie. Wielu rodziców decyduje się na materace z naturalnych materiałów.  Wnętrze materaca kokosowego stanowi naturalne włókno pozyskiwane z łupiny orzecha kokosowego, pokryte lateksem, który jest wodoodporny. Pokrowce to miękka bawełna. Może być trudno znaleźć materace z innych naturalnych włókien, takich mieszanka czystej wełny z bawełną. Można je jednak zamówić u wybranych sprzedawców internetowych.