Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy są urządzeniami, które wręcz wydają się niezbędne w dzisiejszym świecie. Znajdują one swoje zastosowanie nie tylko w celach rozrywkowych, ale stanowią również nieodłączne narzędzie pracy. Dobór sprawnie działającej jednostki jest więc kluczową sprawą. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy doborze sprzętu?
Podzespoły
Absolutnie podstawową kwestią, której należy poświęcić najwięcej uwagi są podzespoły – czyli elementy, które odnajdziemy wewnątrz komputera. To one mają kluczowe znaczenie jeśli chodzi o wydajność urządzenia, a co za tym idzie efektywność oraz komfort pracy. Które z nich są najistotniejsze?
Pierwszym z nich jest procesor stanowiący serce i rdzeń całego układu, bez którego to działanie komputera byłoby niemożliwe. Procesor odpowiedzialny jest za wykonywanie wszelkiego rodzaju operacji zlecanych przez użytkownika. Poszukując modelu procesora należy bacznie się przyjrzeć przede wszystkim ilości dostępnych rdzeni fizycznych, wątków oraz taktowaniem zegara. To najlepszy punkt odniesienia. Za minimum do sprawnego działania komputera można uznać co najmniej cztery rdzenie, osiem wątków oraz taktowania zegara na poziomie przynajmniej 3 GHz. Z reguły jest to wystarczające do sprawnego działania sprzętu. Jednakże jeśli mamy możliwość wyboru mocniejszej jednostki – warto to zrobić.
Następnym z podzespołów równie istotnym jest pamięć RAM, która stanowi swoiste uzupełnienie aspektu wydajnościowego. Tutaj sprawa wygląda nieco prościej. Uwzględnić należy w pierwszej kolejności ilość owej pamięci. Jej zbyt mała ilość będzie skutkować drastycznymi spadkami wydajności. Zaleca się więc korzystanie z przynajmniej 8 GB.
Istotnym aspektem okazuje się również rodzaj zainstalowanych kości. Aktualnie najwydajniejszymi na rynku są kości pamięci RAM typu DDR4, jednak równie nieco starsze DDR3 sprawdzą się poprawnie. Pamiętać należy, że modele DDR3 są znacznie tańsze. Dobierając sprzęt do pracy trzeba więc posiadać minimum 8 GB, ale w większości warto pokusić się o 16 lub nawet 32 GB.
Dedykowana karta graficzna
Dedykowana karta graficzna zarówno w komputerach stacjonarnych, jak i laptopach nie jest koniecznością jak pamięć RAM czy procesor, jednak jej montaż znacznie poprawi wydajność. Istotną kwestią jest to czy faktycznie jest ona nam potrzebna. Karta graficzna ma przede wszystkim za zadanie generować obraz, a tym samym z tej roli odciążyć procesor, dzięki czemu usprawnione zostanie działanie całej jednostki.
Karty graficzne sprawdzają się szczególnie w bardziej zaawansowanych pracach. Korzyści odniosą z pewnością graficy czy programiści, gdzie moc obliczeniowa ma kolosalne znaczenie w trakcie wykonywania działań. Przy wyborze modele zwróćmy uwagę na ilość pamięci VRAM, której warto mieć przynajmniej 2-4 GB.
Chłodzenie
Elementem dość często ignorowanym przez spore grono osób jest chłodzenie komputera czy laptopa. W przypadku komputera stacjonarnego warto zwrócić uwagę między innymi na chłodzenie znajdujące się na procesorze oraz te wbudowane w obudowę urządzenia. Dobry przepływ powietrza jest ważny by zapobiegać przegrzewaniu się komponentów.
Jeśli zaś chodzi o laptopy to tutaj z powodów technicznych chłodzenie odnajdziemy przy obudowie. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w specjalną podkładkę chłodzącą, która jest skutecznym sposobem by wspomóc cały system zmniejszający temperaturę podzespołów.
Dysk twardy
Temat dysku twardego HDD jest kwestią stosunkowo prostą. Przy jego doborze zwróćmy uwagę głównie na ilość dostępnej przestrzeni. Za optymalną ilość uważa się 1 TB, jednak jest to dość mocno indywidualne. Dobrą praktyką jest również montaż dodatkowego dysku SSD, którego głównym zadaniem jest przyspieszenie programów, jak i samego systemu operacyjnego. Dysk SSD jest przydatny między innymi w trakcie kopiowania, przesyłania plików czy ich przenoszenia. Najczęściej pojemność dysków SSD zaczyna się od 128GB jednak warto wyposażyć się w nieco większą pojemność.
Zasilacz
Niestety dość mocno zaniedbywanym podzespołem w trakcie wyboru komputera jest zasilacz, który odgrywa niebagatelną rolę w działaniu urządzenia. Na tym elemencie z reguły nie warto oszczędzać, ponieważ może dojść do trwałego uszkodzenia innych podzespołów. Niezbędny jest więc wybór renomowanych producentów, których zasilacze stoją na wysokim poziomie zapewniając bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Podsumowanie
Reasumując, wybór komputera jest istotnym elementem, który ma bezpośredni wpływ na komfort pracy, jak i efektywność.
Największe znaczenie ma zdecydowanie oferowana wydajność przez urządzenie. Tutaj bacznie należy przyjrzeć się podzespołom- pamięci RAM, procesorowi oraz opcjonalnie karcie graficznej.
Bagatelizować również nie należy mniejszych komponentów, które także mają spore znaczenie na wygodę użytkowania. Warto więc mieć na uwadze dobór markowego i solidnego zasilacza, dodatkowego szybkiego dysku SSD czy sprawnie działającego chłodzenia pozwalającego efektywnie korzystać z komputera pod obciążeniem bez spadków wydajności.