Friday, April 26th, 2024

Jakie są zagrożenia związane z witaminami z grupy B?

Jakie są zagrożenia związane z witaminami z grupy B? Wszyscy wiemy, że witaminy są niezbędne naszemu organizmowi do zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania. Ale wiemy też, że przyjmowanie ich w nadmiarze może być niebezpieczne. 

Jakie są witaminy z grupy B?

W rzeczywistości nie ma jednej witaminy z grupy B. Ta litera wskazuje cały kompleks witamin. Zwykle B występuje w towarzystwie liczby, która pozwala zidentyfikować konkretną witaminę z tej grupy. Niektóre z nich mają inne nazwy własne. Każdy z nich pełni nieco inną funkcję w naszym organizmie, a każdy z nich jest też szkodliwy dla czegoś innego.

Witamina B1 – Tiamina

Jakie są zagrożenia związane z witaminami z grupy B?
Jakie są zagrożenia związane z witaminami z grupy B?

Pierwszą witaminą z grupy B była tiamina, którą wyizolowano z otrębów ryżowych w 1911 roku. Została odkryta przez polskiego odkrywcę Kazimierza Finka, który nazwał ją i jej podobne substancje organiczne witaminami. Jego prawidłowe dawkowanie jest ważne dla funkcjonowania naszego układu pokarmowego, nerwowego i krążenia.

Jednak, jak wszystko w nadmiarze, zbyt duża ilość witaminy B1 jest szkodliwa. Na szczęście trudno jest spożywać wystarczającą ilość, aby tak się stało. Nasze ciała mają dużą tolerancję na ten związek organiczny, a kiedy jest on spożywany z pożywieniem, w pewnym momencie nasze ciała przestają go wchłaniać – jest ignorowany i wydalany. Dlatego przedawkowanie może wystąpić tylko w wyniku wstrzyknięcia dużych ilości tiaminy. Nadmierne spożycie witaminy B1 jest szkodliwe dla naszego ogólnego stanu zdrowia. Może powodować obrzęk, zawroty głowy, zmęczenie i duszność. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak obrzęk krtani i zaburzenia rytmu serca.

Witamina B2 – Ryboflawina

Bardzo trudno jest również przedawkować witaminę B2. Jest bardzo słabo rozpuszczalny w naszych jelitach, z których jest połykany, więc przedawkowanie doustne jest prawie niemożliwe. Nadmiar jest po prostu wydalany z moczem, nadając mu bardzo jasny słomkowy kolor. Jednak, podobnie jak tiaminę, można przedawkować, wstrzykując ryboflawinę.

Witamina B3 – Witamina PP

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku witaminy B3, tzw. witaminy PP. W nadmiarze wpływa głównie na stan naszej skóry. Przyjmując więcej niż standardowa dzienna dawka witaminy B3 doświadczamy:

  • zaczerwienienie skóry,
  • wysypka,
  • swędzenie,
  • sucha skóra.

Objawy skórne zwykle ustępują w ciągu godziny po przedawkowaniu witaminy B3, aspiryny lub ibuprofenu.

Nadmiar witaminy B3 może również uszkodzić układ pokarmowy – może prowadzić do niestrawności i nudności. Jednak bardziej niebezpieczne skutki obejmują ostrą niewydolność wątroby i zaburzenia rytmu serca.

Witamina B5 – Kwas pantotenowy

Przedawkowanie tej witaminy jest prawie niemożliwe. Na szczęście, ponieważ występuje niemal wszędzie w przyrodzie. Niemożliwe jest znalezienie żywności, która go nie zawiera. Tak więc nasze ciała są przygotowane do przyjmowania bardzo dużych dawek i nie potrafią powiedzieć, ile musimy przyjąć, aby być toksycznym. Jeśli jednak będziemy się za bardzo starać i regularnie przyjmować zbyt duże dawki preparatów zawierających kwas pantotenowy, możemy dostać biegunki – w ten sposób nasz organizm pozbywa się nadmiaru tej witaminy.

Witamina B6

Witamina B6 to grupa sześciu różnych ważnych związków organicznych. W przeciwieństwie do większości witamin z grupy B, jest tu dużo toksyczności. Przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy B6 jest szkodliwe głównie dla naszego układu nerwowego. Na szczęście negatywne objawy nie są trwałe i ustępują wraz z odstawieniem toksycznych dawek tej witaminy.

Witamina B7 – Biotyna

Chyba każdy przynajmniej raz w życiu słyszał o biotynie. Jego rola w naszym organizmie jest niezwykle ważna, ponieważ bierze udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Często jest zalecany do wzmacniania paznokci, skóry i włosów, dlatego czasami przyjmuje się go w bardzo dużych dawkach. Na szczęście witamina B7 nie jest toksyczna. Nie stwierdzono ilości biotyny, która mogłaby nam zaszkodzić.

Witamina B9 – Kwas foliowy

Witamina B9 to kolejna substancja, która jest ważna dla naszego organizmu, ale może być bolesna w nadmiarze. Może powodować zaburzenia nastroju oraz uszkadzać układ pokarmowy, krwionośny i nerwowy.

Kobietom w ciąży często zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego i słusznie, ponieważ jego niedobór może być bardzo niebezpieczny dla płodu. Należy jednak pamiętać, że przedawkowanie witaminy B9 może być również niebezpieczne. Jeśli bierzemy za dużo w czasie ciąży, zwiększamy ryzyko rozwoju astmy u dziecka.

Witamina B12

Ostatnią witaminą z tej grupy jest witamina B12. Podobnie jak większość tych witamin, przedawkowanie jest trudne, ale możliwe. Szczególnie, gdy jest przyjmowany w dużych ilościach przez długi okres czasu, doświadczamy jego negatywnych skutków, ponieważ jest czasowo wydalany przez nerki. Jednak jest przechowywany w wątrobie, gdzie trwa około 400 dni. Przedawkowanie w przypadku trwałego przedawkowania może prowadzić do objawów alergicznych.