Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem jest odpowiednie ocieplenie budynku. Ponadto prawo budowlane jest coraz bardziej rygorystyczne pod tym względem  i jednocześnie zmusza do stosowania skutecznych materiałów izolacyjnych. Efektem jest uzyskanie niższego zapotrzebowania na ciepło budynku. Im będzie ono niższe, tym mniej paliwa zostanie wykorzystane do ogrzania domu. Rezultatem są niższe koszty eksploatacji budynku.

Pamiętajmy, że ogrzewanie stanowi istotne obciążenie dla budżetu, więc warto zadbać o ten element wcześniej. Można to jednak osiągnąć na różne sposoby. Jednym z nich jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jest to technologia, która prowadzi do tego, że trzeba wykorzystać jeszcze mniej opału, żeby utrzymać w budynku odpowiednią temperaturę. Nie możemy jednak pomijać pozostałego korzystnego wpływu na życie domowników. W ramach tego artykułu przyjrzymy się bliżej tematowi systemu rekuperacji. Czym jest ta technologia? Jakie korzyści są związane z jej wykorzystaniem? Czy warto stosować rekuperację?

Czym jest rekuperacja?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system, który charakteryzuje się wieloma korzyściami, a jednocześnie reprezentuje nieskomplikowaną zasadę działania. Sam odzysk ciepła sprowadza się do zastosowania wymiennika ciepła (najczęściej przeciwprądowego). Ten z kolei rozdziela dwa strumienie powietrza. Jeden z nich został już wcześniej wykorzystany i powinien zostać usunięty z budynku. Drugi jest świeży i dopiero transportowany do wnętrza domu. Ten pierwszy ma jednak wyższą temperaturę i właśnie jest w stanie przekazać tę energię poprzez wymiennik ciepła. Wymiennik ciepła podobnie jak drugi najważniejszy element stanowią część rekuperatora. Drugim elementem, bez którego system w ogóle by nie działał, są wentylatory. Jest to przecież wentylacja mechaniczna, czyli inny wariant niż grawitacyjna. Instalacja rekuperacji to również potrzeba wykorzystania kanałów, którymi będzie transportowane powietrze. Miejsce, gdzie zużyte powietrze jest wyprowadzane na zewnątrz, nazywamy wyrzutnią. Z kolei miejsce poboru to czerpnia.

Dlaczego rekuperacja staje się coraz popularniejsza?

Możemy zaobserwować ciągły wzrost świadomości Polaków. Jednocześnie osoby, które mają wystarczająco funduszy, szuka możliwości inwestycji. Tak możemy podejść do tego tematu teoretycznie. W praktyce wentylacja mechaniczna jest technologią, która jest opłacalna. W dodatku ma to miejsce zarówno w odniesieniu do finansów, jak i komfortu życia. Pierwszy przypadek to relacja zysków (mniejsze zużycie opału) w stosunku do kosztów (głównie inwestycyjnych). Głównym wyznacznikiem opłacalności jest okres zwrotu. A jak to wygląda w przypadku komfortu życia? Najważniejsze są dwa elementy. Po pierwsze jest to dozowanie optymalnej ilości powietrza do budynku. Po drugie jest to filtracja zanieczyszczeń. Ostatecznie w domu znajduje się odpowiednia ilość powietrza, które dodatkowo jest wysokiej jakości jak na polskie standardy.

Bilans zysków i strat

Wcześniej przedstawiliśmy korzyści zastosowania rekuperacji. A jakie są wady tego rozwiązania? Przede wszystkim jest to kwota instalacji systemu. Koszt rekuperacji wynosi najczęściej od 15000 do 35000 złotych, chociaż modalnej należy dopatrywać się bliżej dolnego progu tych wartości. Eksploatacja jest stosunkowo tania i sprowadza się do wykorzystania prądu oraz potrzeby wymiany filtrów (w Polsce częściej niż w innych krajach). W kwestii zysków należy wyróżnić obniżone zużycie paliwa oraz podwyższony komfort. Ostatecznie jest to technologia, którą cechuje więcej zalet niż wad. Ponadto warto wskazać, że jest to ekologiczne rozwiązanie, co ma znaczenie przede wszystkim w znaczeniu lokalnym. Oczywiście gdyby każdy decydował się na takie rozwiązanie, odnotowany zostałby również efekt w znaczeniu globalnym. Argument o tym, że przecież wentylacja mechaniczna zużywa prąd, jest nieadekwatny z dwóch powodów. Po pierwsze są to znikome ilości w stosunku do uzysków w postaci energii cieplnej. Po drugie prąd wytwarzany w elektrowni oznacza zastosowanie nowoczesnych elektrofiltrów, czyli odpylaczy o skuteczności około 99,9%. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, łatwo dojść do wniosku, że jest to wartościowa technologia.

Kiedy rekuperacja opłaca się najbardziej?

Koszt wentylacji mechanicznej będzie niższy, jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie na etapie projektu. W takiej sytuacji nie trzeba wykonywać części przewodów wentylacyjnych. Ponadto rekuperacja w domu to rozwiązanie ekologiczne, a więc również dotowane przez państwa. Obecnie jest to powiązane z zastosowaniem planu „Czyste Powietrze”. Efektem będą jeszcze niższe koszty, a więc również jeszcze krótszy okres zwrotu. W takiej sytuacji wady są jeszcze mocniej tłumione przez zalety tego rozwiązania.

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to nowoczesna technologia, która pozwala obniżyć koszty na cele ogrzewania. Zasada działania sprowadza się do przekazywania energii pomiędzy powietrzem wywiewanym a nawiewanym. Jest to technologia, która jest korzystna z finansowego punktu widzenia. Oprócz tego reprezentuje jednak więcej zalet, wśród których przede wszystkim wyróżnia się filtrowanie powietrza.