Monday, May 27th, 2024

Domy z bali – czyli jak wykorzystać drewno w budowie

Drewno to dość wyjątkowy materiał, który w naszym kraju nie jest najpopularniejszym materiałem budulcowym. Jednak mimo wszystko, drewno staje się naprawdę popularne i buduje się coraz więcej budynków z drewna i to w różnych technologiach, czyli na przykład domy szkieletowe, czy też domy z bali.

Czy warto wybudować drewniany dom?

Do tematu drewna w budynkach podejście jest jeszcze dość sceptyczne. W Polsce większość domów, jakie są budowane, to domy murowane. Są one po prostu uznawane za najlepsze, najbardziej wytrzymałe, no i po prostu większość firm budowlanych specjalizuje się w budowie tylko takich domów. Jednak na szczęście powstaje już coraz więcej przedsiębiorstw, które specjalizują się w budowie domów z drewna i właśnie takie budownictwo jest promowane. Warto więc nieco się o tym materiale dowiedzieć, aby móc się poważnie zastanowić, czy warto wybudować dom z drewna.

Domy z bali i domy z drewna wielokrotnie przerobionego mają nieco inne właściwości, jednak z racji, że jest to jeden materiał, to większość cech mają podobnych. Drewno jest ogólnie materiałem bardzo wytrzymałym. W zależności od gatunku drewna, wykorzystuje się je do produkcji różnych przedmiotów, mebli, instrumentów, czy też właśnie domów.

Domy z bali - czyli jak wykorzystać drewno w budowieW Polsce mamy naprawdę dobrej jakości drewno i warto jest poszukiwać samodzielne takiego drewna w tartakach, ponieważ wtedy można mieć pewność, że jest to najlepsze drewno dostępne na rynku i oczywiście najlepsze gatunkowo. Zazwyczaj w Polsce do budynków, czy to szkieletowych, czy też domów z bali, wybiera się świerk, jednak można również dopytać specjalistów o inne gatunki drewna. Zapewne wśród niektórych osób pojawi się głos, że warto sprowadzić drewno z zagranicy, gdyż jest tańsze. Oczywiście może to być drewno tego samego gatunku i może być tańsze, jednak będzie po prostu gorszej jakości, a więc efekty budowania domów drewnianych całorocznych będą o wiele gorsze.

Dobrze i starannie wybudowany dom z bali, czy też po prostu dom z drewna, jest w stanie wytrzymać naprawdę wiele. Przetrwa próbę czasu, a wytrzymałość takich domów ocenia się na ponad sto lat, będzie to więc mógł być dom dla co najmniej kilku pokoleń. Dobrze wykończony i zabezpieczony dom nie będzie również stwarzał problemów, gdy zerwie się większy wiatr, przez wiele dni będzie mocne słońce, a nawet, w trakcie burz i huraganów. Drewno jest wytrzymałym materiałem, o które po prostu trzeba zadbać. Najważniejsza w czasie budowy jest staranność. Jeśli zadba się o to, aby wszystko było wykonywane zgodnie z planem, to taki dom nie zawiedzie.

Drewno to materiał, który posiada dobrą wymianę ciepła. Dom z bali, dom szkieletowy, czy też dom wybudowany w innej technologii, lecz po prostu z drewna, to budynek, w którym będzie tworzyć się specyficzny mikroklimat. Drewno posiada naturalną zdolność do samoregulacji wilgotności. Dzięki temu latem w takim domu, nawet podczas dużych gorączek, jest bardzo przyjemnie, natomiast zimą łatwo ogrzewa się domy z bali i tak dalej. Takie domy nie wymagają żadnych specjalnych ociepleń, czy też systemów grzewczych. Będą one tolerować każdy system, na który po prostu będą dobrze przygotowane. Oczywiście ocieplenie domu, jak i system, według jakiego dom będzie ogrzewany, powinien zostać zaplanowany już na samym początku.

Domy z drewna to także możliwość zaoszczędzenia. Jeśli ktoś dobrze rozplanuje budowę, to jest w stanie zaoszczędzić nieco pieniędzy i zainwestować je w inny etap budy domu, w inny element. Mianowicie, czy to domy z bali, czy też szkieletowe, po prostu posiadają lżejsze fundamenty, niż domy murowane, dlatego nie muszą być one takie masywne. Dzięki temu do budowy zużyta jest mniejsza ilość materiału, a więc i oszczędza się na kosztach robocizny.

Domy z bali są uznawane także za ekologiczne, energooszczędne i budowane zgodnie z naturą. Już sam ich wygląd na to wskazuje. Wpasują się idealnie w każdy leśny, czy też wodny krajobraz. Takie domy najlepiej wyglądają właśnie wśród prawdziwej natury. W czasie ich budowy możliwe jest ograniczenie zniszczeń ziemi na placu budowy, dzięki czemu oszczędza się ją i zapobiega jej zanieczyszczeniu.

Warto o nich pomyśleć

Drewniane domy z bali, to naprawdę ciekawe rozwiązanie, tak samo jak każde inne technologiczne wykorzystanie drewna do budowy. Można w nich łączyć drewno ze szkłem, kamieniem, czy stalą i zawsze będą dobrze wyglądać. Naprawdę warto poświęcić nieco uwagi budowie, aby mieć pewność, że jej każdy etap przebiegnie prawidłowo i po prostu budynek zostanie na pewno odpowiednio wykończony.

Jeśli komuś zależy na tym, aby wybudować dobrej jakości dom, który będzie dodatkowo stwarzał niesamowity klimat, to należy zdecydować się właśnie na dom z drewna. Warto się odważyć i samodzielnie przekonać, że drewno jest naprawdę dobrym materiałem, który można wykorzystać do budowy.