Monday, May 27th, 2024

Najważniejsze informacje o wiązarach dachowych

Konstrukcja dachu domku jednorodzinnego czy też każdego innego budynku nie jest wcale taka prosta. Szczególnie osoby nie interesujące się na co dzień tą branżą, mogą mieć problem w rozróżnieniem wszelkich elementów całej konstrukcji. W przypadku konstrukcji dachowej można wyodrębnić zarówno elementy zewnętrzne, które odpowiadają za wykończenie, jak i te wewnętrzne, które stanowią o jego sile. Jaką więc rolę w tym wszystkim odgrywają wiązary dachowe?

Czym są wiązary dachowe?

W przypadku więźby domu jednorodzinnego to wiązary dachowe są podstawowym elementem nośnym całej konstrukcji dachu. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie wszelkich obciążeń właśnie pomiędzy dachem a pozostałą częścią budynku, głównie ścianami nośnymi. Ogólne zastosowanie tych elementów jest bardzo szerokie, jednak najczęściej można je spotkać w konstrukcji dachów, które posiadają stosunkowo ogromną powierzchnię oraz rozpiętość http://www.wiazary-kratowe.pl/kontakt/. W ten sposób można zniwelować niepotrzebne i zbędne punkty podparcia.

Wiązary mogą posiadać kilka zastosowań, jak i odmian konstrukcji. Jednak mimo to, wszelkie tego typu elementy niezmiennie posiadają pasy, zarówno górny jak i dolny. Są to główne rzeczy, które odpowiadają za pełne podparcie dla innych elementów, takich jak krzyżulce i słupki. Słupki bezpośrednio odpowiadają za podpieranie zewnętrznej konstrukcji dachu, natomiast krzyżulce są ukośnymi elementami i znajdują swoje zastosowanie głównie w dachach, które posiadają mały kąt spadku.

Oba wymienione powyżej elementy, a więc słupki i krzyżulce są połączone z pasami z wykorzystaniem tzw. blach węzłowych. Pomimo, że jest to najczęściej stosowane mocowanie, to warto wspomnieć, że nie jedynie. Sposobów na tego typu wiązania jest naprawdę całe mnóstwo. Wszystkie elementy drewnianych wiązarów dachowych są powiązane wspólne ze sobą. Tego typu połączenie określa się tzw. węzłami. Tego typu węzły muszą być odpowiednio wytrzymałe, ponieważ są narażone na wiele niebezpiecznych sytuacji. Szczególnie zimą, gdy istnieje duże zagrożenie związane ze śniegiem i niskimi temperaturami. Z tego względu węzły muszę być również wytrzymałe ze względu na temperaturę powietrza.

Cechy charakterystyczne wiązarów dachowych

Wszelkie wiązary dachowe są bardzo popularne już od wielu lat. Od początków istnienia te elementy produkuje się przede wszystkim z drewna. Jest to najbardziej popularny materiał. Oczywiście w ramach wiązarów wyróżnia się także inne materiały, a najczęstszymi zamiennikami są stal i żelbet. Jednak wykorzystanie tego typu zamienników wiążę się także z kilkoma problemami. Mianowicie wiązary stalowe lub żelbetowe wymagają już znacznie bardziej odpornych na wszelkiego rodzaju przeciążenie ścian nośnych. Równie ważne jest także zadbanie o znacznie bardziej wytrzymałe fundamenty.

Można powiedzieć, że najważniejszymi elementami każdej konstrukcji dachowej są właśnie wiązary dachowe. Wynika to z faktu, że to one głównie odpowiadają za utrzymanie całego ciężaru dachu, ale nie tylko, ponieważ jak już zostało wspomniane, w przypadku zimy często dodatkowym obciążeniem może być także śnieg, którego waga potrafi wynieść naprawdę ogromne ilości. 

Warto wspomnieć, że obecnie technika wykonywania i produkcji wiązarów dachowych bardzo się rozwinęła i wygląda nieco inaczej, aniżeli jeszcze kilkadziesiąt lat wcześniej. Mimo wszystko popularność takich konstrukcji jest bardzo duża. Tak budowano dachy już bardzo dawno temu, szczególnie na zachodzie, ale także i w całej Europie. W Polsce zyskuje ona coraz bardziej na popularności i obecnie jest coraz bardziej konkurencyjna dla standardowych i klasycznych konstrukcji więźb dachowych.

Zastosowanie wiązarów dachowych

Wszelkie konstrukcje z wiązarów dachowych znajdują swoje zastosowanie przede wszystkich w miejscach, gdzie dach narażony jest na wysokie oddziaływanie wszelkich anomalii zewnętrznych. Niestety koszta tej technologii potrafią dla niektórych być zbyt wysokie, bo nie ma co ukrywać, że w porównaniu do innych technologii, ta jest stosunkowo droga. Jednak tam, gdzie jest wielce prawdopodobne, że zima będzie sroga i obfita w śnieg, to nie ma się nad czym zastanawiać. Konstrukcja wiązarów dachowych jest najbardziej optymalnym wyborem w tym przypadku.

Śnieg od zawsze sprawiał problemy wielu konstruktorom, gdzie liczyły się zarówno niskie koszta jak i wysoka jakość wykonania. Problem potrafi się jeszcze bardziej pogłębić w przypadku, gdy nadejdzie czas roztopów http://wiazary-kratowe.pl. To właśnie wtedy śnieg zdecydowanie waży więcej, a dach jest jeszcze mocniej narażony na niebezpieczeństwo. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku wiatru. Ten czynnik atmosferyczny potrafi być równie kłopotliwy co śnieg.

Silne porywy wiatru potrafią być znacznie niebezpieczniejsze od leżącego śniegu. Szczególnie w przypadku, gdy mowa o charakterystycznych spadach na dachu. Wysokie oraz mocno pochyłe dachy, o wyraziście zaznaczonej spadzistości są bardzo mocno narażone na zniszczenie przez wiatr. To sprawia, że konstrukcja wiązarów dachowych jest bardzo popularna w Ameryce Północnej, Australii i Europie Zachodniej. Na tych terytoriach występuje właśnie klimat umiarkowany, który charakteryzuje się takimi anomaliami pogodowymi.

Technologia wiązarów dachowych wciąż jest niestety stosunkowo kosztowna i z tego powodu nie jest ona tak popularna w innych miejscach na ziemi, gdzie nie ma aż tak dużej konieczności stosowania tego typu konstrukcji. Całe szczęście, że branża cały czas się rozwija i na rynku można obserwować zmieniający się trend i powoli są wprowadzane równie dobre, lecz znacznie tańsze konstrukcję wiązarów dachowych.